To je to što me zanima!

Razorni požari u budućnosti bi mogli postati dio svakodnevice

I premda su na početak požara koji haraju Australijom utjecali prirodni vremenski obrasci, znanstvenici kažu da golemu ulogu u njihovoj razornosti ima globalno zatopljenje za koje je odgovoran čovjek
Vidi originalni članak

Britanski znanstvenici vjeruju da su nedavni požari u Australiji naznaka onoga što bi u svijetu ubuduće moglo postati uobičajeno ako se temperatura poveća za 3 Celzijeva stupnja. 

Pogledajte video

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

I premda su na početak požara koji haraju Australijom utjecali prirodni vremenski obrasci, znanstvenici kažu da golemu ulogu u njihovoj razornosti ima globalno zatopljenje za koje je odgovoran čovjek.

Britanski istraživači proveli su brzu analizu utjecaja klimatskih promjena na rizik od izbijanje razornih požara diljem svijeta. U sklopu studije su pregledali 57 znanstvenih radova objavljenih nakon posljednjega velikog pregleda klimatskih promjena iz 2013. godine.

Sve su studije pokazale povezanost između klimatskih promjena i povećane učestalosti od izbijanja požara. Riječ je o razdobljima u kojima postoji veći rizik od izbijanja požara usljed kombinacije visokih temperatura, male vlažnosti, rijetkih padavina i jakog vjetra.

- Svih 57 pregledanih radova jasno je pokazalo da je globalno zatopljenje što ga je izazvao čovjek rezultiralo globalnim porastom učestalosti i razornosti požara, kao i povećanom opasnošću od njihova izbijanja - rekao je dr. Matthew Jones sa Sveučilišta East Anglia i glavni autor studije. 

OLAKŠANJE I OPASNOST Kiša u Australiji: Mogući odroni i onečišćenja zbog pljuskova...

- Isti smo trend zamijetili u brojnim regijama u svijetu, uključujući zapadni dio Sjedinjenih Država i Kanadu, južnu Europu, Skandinaviju i Amazoniju. Globalno zatopljenje koje je izazvao čovjek povećava i rizik od izbijanja požara u ostalim regijama u svijetu, uključujući Sibir i Australiju - navodi se.

Znanstvenici ne negiraju da su prirodni vremenski obrasci odigrali značajnu ulogu u stvaranju pogodnih uvjeta za izbijanje požara. Vremenske prilike nad Indijskim i Tihim oceanom obilježilo je suho i vruće vrijeme na čitavom planetu. No  podsjećaju da treba zanemariti ni ljudski faktor u razvoju klimatskih promjena.

Prof. Richard Betts iz Meteorološke službe Centra Hadley za klimatske znanosti kaže da je prošla godina u Australiji bila najtoplija i najsušnija dosad.

- Požari bi bez sumnje izbili u skladu s prirodnim vremenskim obrascima, no oni su postali razorniji zbog klimatskih promjena za koje je 'zaslužan' čovjek - kazao je prof. Betts.

On je ukazao i na činjenicu da su temperature u Australiji danas više za oko 1,4 Celzijeva stupnja u odnosu na prosječnu globalnu temperaturu u predindustrijskom razdoblju.

- Prosinačke su temperature u Australiji bile ekstremne, no u svijetu koji bi se u dogledno vrijeme mogao zagrijati za tri Celzijeva stupnja, one bi mogle postati uobičajene, i kao takve su naznaka vremenskih uvjeta koji bi ubuduće mogli postati uobičajene - pojasnio je Betts.

Od 1850-ih godina temperatura se u svijetu globalno povećala za jedan Celzijev stupanj, a do kraja stoljeća, unatoč planovima vlada o ograničenju emisije CO2, stručnjaci očekuju povećanje temperatura za oko 3 stupnja. 

STRUČNJACI UPOZORILI VLADU 'Klimatske promjene dostigle su granice gdje nema povratka'

I ostali znanstvenici angažirani na studiji tvrde da se naznake globalnog zatopljenja mogu uočiti i "vlastitim očima" kada su posrijedi razorni požari i toplinski valovi.

- Ovo dosad su posljedice povećanja temperature za 1 Celzijev stupanj, no one će se pogoršavati sve dok ne poduzmemo nešto da bismo stabilizirali svjetsku klimu - smatra profesorica Corinne Le Quere sa Sveučilišta East Anglia u Norwichu. 

- Potrebno je smanjiti emisiju CO2 i ostalih stakleničkih plinova do nulte neto emisije jer, ako to ne postignemo, posljedice će biti puno gore. Naime, ono što se događa u Australiji ne možemo smatrati novom 'normalnom' situacijom već svojevrsnim prijelazom na gore posljedice - ističe se. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • amon40 16.01.2020.

    Za globalno o kojemu laprdate vec godinama, nisu krivi ljudi nego priroda koja se mjenja iz dana u dan. Covjek moze samo ubrzat proces, ne ga i stvorit. The purge se desavao u proslosti, a desit ce se i u buducnosti. Pametnom dosta. A i uostalom, sranja su se desvala i pred 10, 20 i 30 godina pa niste krivili GZ? Cool

  • prokurator 15.01.2020.

    ima jedno 3-4 dana, na tv je bio prilog: u australiji mega-požar, u africi gusti snijeg, i još negdje poplava al sam zaboravio gdje, znači u ISTOM DANU. evo kod nas u siječnju suša već preko mjesec dana, usred zime. snijeg neće ni u veljači... prošla godina najtoplija od kad se mjeri, također i prošli prosinac od svih ranije.

  • TDK 15.01.2020.

    Prvo ste započeli sa olujama , sad požarima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare