Nakon tri i pol godine putovanja, japanska svemirska letjelica Hayabusa 2, u srijedu ujutro sletjet će na asteroid Ryugu.
Trenutačno se nalazi oko 300 milijuna kilometara daleko od Zemlje i zbog toga signalu treba gotovo pola sata da podaci koje je poslala stignu do kontrolnog centra u japanskom Tokiju. Letjelica sad usporava te bi na površinu asteroida trebala ispustiti lander MASCOT-1i tri manja istraživačka rovera imena MINERVA-II.
- Potencijalna mjesta za slijetanje limitirana su na ekvator Ryugua - rekao je Makoto Yoshikawa, voditelj misije Hayabusa 2. Roveri će asteroid istraživati godinu i pol i cijelo vrijeme slati podatke. Nakon što potroše sve resurse za pogon, ugasit će se i neće se vraćati na Zemlju. Za to vrijeme, glavni dio letjelice prikupljat će uzorke tla koje će na Zemlju vratiti tijekom 2020.
- Kako bi prikupili svježe uzorke, tlo ćemo gađati ‘mecima’. Stvarat će umjetne kratere i u vis podići svježe uzorke tla asteroida - rekli su organizatori misije. Znanstvenike zanima od čega se sve asteroid sastoji te od kojeg se svemirskog tijela u povijesti uspio odvojiti.
Inače, prvu takvu misiju Japanci su uspješno proveli 2010. Tad se na planet vratila letjelica Hayabusa, koju su lansirali 2003. na asteroid Itokawa. Uspjela je vratiti čak 1500 uzoraka s površine.