To je to što me zanima!

Prvi hrvatski satelit CroCube zaštitili kupolom: 'Slažemo prvu poruku koju će nam poslati'

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Nakon lansiranja 2024. kružit će u orbiti na visini od 510 km, a očekuje se da će iznad Hrvatske prelijetati šest puta dnevno. Iza njega neće ostati svemirski otpad, jer će naposljetku ući u atmosferu i izgorjeti
Vidi originalni članak

Jednom kad ga raketa Elona Muska Falcon 9 dovede u zemljinu orbitu, mehanički će ga ispustiti i krenut će sam putovati. Odmah će mu se upaliti sustav i počet će slati podatke prema Zemlji. Još slažemo prvu poruku koju će objaviti jednom kad bude u svemiru, rekla je na predstavljanju prvog hrvatskog satelita CroCube Daniela Jović

Javnosti su ga prikazali prvi put potpuno sklopljenog u petak. S obzirom na to da je osjetljiv, odnosno da mora biti spreman za transport, zaštitili su ga staklenom kupolom. Uz njega su u prostorijama zagrebačkog inovacijskog centra ZICER izložili i njegove dijelove, koji jasno prikazuju što skriva iza svog štita.

Inače, CroCube je nanosatelit klase ‘1U Cubesat’. Velik je 10x10x10 centimetara i teži 1.1 kilogram. Na sebi nosi kameru UCAM III, radio-primopredajnike sa digitalnim repeaterom, tehnološki eksperiment Astrotron 1000, microSD memorijsku karticu sa imenima donatora, komad Hrašćinskog meteorita, i svu elektroniku neophodnu za rad satelita - antene, računala, baterije, solarne panele i sustav za napajanje, te GPS navigacijski modul. 

Najzanimljiviji dio je upravo Astrotron 1000.  Izradila ga je domaća tvrtka Pulsar Labs.

- AstroTron je eksperiment za testiranje izdržljivosti komercijalne elektronike i mikrokontrolera u teškim radnim uvjetima u svemiru i pri visokoj radijaciji, pri čemu sustav ima ugrađene redundancije te može samostalno validirati podatke sa senzora čak i ako jedno od 3 mikroračunala bude oštećeno od radijacije u niskoj zemljinoj orbiti - rekao je Ante Medić, izvršni direktor Pulsar Labsa.

Samo lansiranje je ugovoreno sa SpaceX-om, na misiji Transporter-10, koja je zakazana najranije u veljači 2024. godine i to po novom iz Kalifornije, a ne Floride. Dizajniran je da u orbiti bude funkcionalan između godinu i dvije dana, što ovisi o uvjetima u svemiru tijekom kojih će na Zemlju slati fotografije i telemetriju te podatke iz eksperimenta “Astrotron 1000”.  Kružit će u orbiti na visini od 510 km, a očekuje se da će iznad Hrvatske prelijetati šest puta dnevno. Iza njega neće ostati svemirski otpad, jer će naposljetku ući u atmosferu i izgorjeti.

Hrvatska pamet

U prvi hrvatski satelit CroCube ugrađeno je hrvatsko znanje: tehnološki eksperiment  ‘Astrotron 1000’ razvijen u hrvatskoj tvrtki Pulsar Labs, alumniju ZICER-a. Ta je tvrtka radila i na pripremi PCB pločica koje su ugrađene u satelit. Izradu mobilne aplikacije za praćenje satelita i prikaz podataka napravila je riječka tvrtka Exevio. Domaće tvrtke Multinorm i Vodolim Šeketa radile su aluminijske dijelove za satelit. Izradu sučelja cargo.crocube.hr napravila je hrvatska softverska tvrtka Notch.

CroCube je u tjednu od 6.11. sklapan pod budnim okom Nikole Poljaka, profesora eksperimentalne fizike na zagrebačkom PMF-u u Zagrebu. Sklapanje satelita napravljeno je u čistoj sobi Odjela fizike PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
 

 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • mr.Tromb 11.11.2023.

    Nisam čitao članak - samo sam došao vidjeti koliko će poluidiota u komentarima trkeljati o HDZ-u, saboru i bespravnoj gradnji na obali. Toliko o "hrvatskoj pameti".

  • Goranović 10.11.2023.

    Hohohooi! Poslat će tablu špeka u svemir? Škandalozno! Bosanci šalju burek!

  • nesminrec 10.11.2023.

    kada je planirano lansiranje HDZ-a na Mjesec?

Komentiraj...
Vidi sve komentare