To je to što me zanima!

Projekt od milijun eura: Centar za sigurniji internet radit će i dalje i pomoći u zaštiti djece

Projekt će se s više od 50 posto vrijednosti sufinancirati iz EU fondova a voditelj osječkog CNZD-a Tomislav Ramljak ističe kako pripremaju nove preventivne aktivnosti
Vidi originalni članak

Partnerski sporazum o nastavku provedbe projekta Centra za sigurniji internet, vrijedan više od milijun eura, u utorak su potpisali predstavnici osječkog Centra za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD), tvrtke "A1" i Sveučilišta "Algebra".

Projekt će se s više od 50 posto vrijednosti sufinancirati iz EU fondova a voditelj osječkog CNZD-a Tomislav Ramljak ističe kako pripremaju nove preventivne aktivnosti, koje će internet učiniti sigurnijim mjestom za djecu u Hrvatskoj.

Podsjeća kako Centar za sigurniji internet u Osijeku djeluje od 2015. godine u Osijeku, ima tri glavna područja rada, preventivne aktivnosti podizanja svijesti oko sigurnosti djece na internet, a također i "helpline" broj 0800 606 606, koji stoji na raspolaganju za pomoć djeci koja postanu žrtve vršnjačkog nasilja, zlostavljanja ili štetnih postupanja na internetu-

Imamo i našu anonimnu liniju za prijavu ilegalnih internetskih sadržaja, posebice vezanih uz seksualno zlostavljanju djece, gdje svaku prijavu prosljieđujemo policiju. Samo u prvih pet mjeseci imali smo oko 400 poziva, što je 40-tak posto više nego prošle godine, napominje Ramljak.

Upozorava kako je samo prošle godine u Hrvatskoj zabilježeno 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, što je ogromno povećanje.

S obzirom da broj takvih kaznenih djela raste u cijelom svijetu, pa i kod nas, u CNZD-u ističu kako pokušavaju prevencijom doći do što većeg broja djece, mladih i roditelja, kako bi učili o sigurnosti na internetu, a jedan od noviteta u nastavku projekta bit će  i korištenje umjetne inteligenciju, kako bi pomogla djeci, kod korištenja različitih internetskih servisa

Generalni direktor tvrtke "A1 Hrvatska" Dejan Turk ističe kako ova kompanija osigurava internet i mobilne uređaje, zbog čega su u suradnji s Centrom za sigurniji internet, prije nekoliko mjeseci, otvorili i prvo savjetovalište u jednoj od svojih zagrebačkih poslovnica.

Želimo prije svega raditi na području edukacije roditelja i djece, kako bi internet učinili sigurnijim mjestom za sve, poručio je Turk.

Rektor Sveučilišta "Algebra" Mislav Balković navodi kako su se priključili ovom projektu, jer kao ustanova već dugo vremena razvijaju "cyber security" i edukaciju na tome području.

Mislim da možemo mladima, djeci i roditeljima osigurati informaciju kako se osjećati sigurnim u prostoru, koji nam je značajan, i u kojem provodimo sve više vremena i kako se ne dovesti u situaciju da nas netko zlostavlja, čak i onda ako toga nismo ni svjesni, poručio je Balković.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare