Zaostali zagađivači u atmosferi i hladni zrak doveli su do stvaranja neobično velike rupe u zaštitnom ozonskom sloju iznad Arktika, a postoji opasnost da bi ona mogla još dodatno rasti, piše Science magazine.
Znanstvenici sada analiziraju podatke pokušavajući otkriti što će se dešavati s ozonom kada se sunčeva svjetlost, nakon duge zime, vrati nad Arktik. Trenutačno već vlada velika zabrinutost zbog mogućeg utjecaja dodatnog ultraljubičastog zračenja na ljude i ekosustav ispod te rupe te se znanstvenici pitaju hoće li klimatske promjene učiniti takve rupe češćima i većima.
Markus Rex s Instituta Alfred Wegener u Potsdamu upozorio je da bi do idućeg tjedna oko 25 posto arktičkog ozona moglo biti uništeno. Dodao je da sve ukazuje na to da će rupa ove godine biti veća od one zabilježene u proljeće 2011. godine.
Oblaci u bojama duge viđeni su iznad Arktika, a niske temperature koje kondeziraju dušičnu kiselinu glavni su razlog njihovog nastanka. Rex je izjavio da su prizori prekrasni, ali istovremeno opasni. Takvi oblaci omogućuju kemijske reakcije klora što može reagirati pod sunčevom svjetlosti kako bi uništio ozon.
Ozonske rupe mogle bi, osim na stanovništvo, negativno utjecati na oceanski fitoplankton koji cvjeta tijekom proljeća, a jedan je od najvažnijih dijelova oceanskog ekosustava i cijelog planeta Zemlje. Naime, fitkoplankton stvara 70 do 80 posto kisika u atmosferi.