- Predviđa se da će se potrošnja vode povećati za 50 posto u zemljama u razvoju, a u razvijenima oko 18 posto u sljedećih 15 godina. U zemljama u razvoju sve je veća potrošnja jer se velik broj stanovništva seli iz ruralnih područja u gradove - ističe voditeljica istraživanja Kirsty Jenkinson sa Svjetskog instituta za resurse. Sama potrošnja vode raste dvostruko brže nego populacija.
Teže poplave, suše i obilnije oborine najvjerojatnije će najprije i najgore pogoditi najsiromašnije. Pitanje je hoće li biti dovoljno vode za sve, s obzirom da je predviđeni rast populacije do sredine stoljeća devet milijardi, objašnjava Jenkinson.
Na zemlji ima dovoljno vode, no problem je što je većina slana. Oko 97,5 posto vode je slano, 2,5 posto je svježe voda, a trećina od toga smrznuta, tvrdi Rob Renner iz Zaklade za istraživanje vode Colorado.
Žarišne točke
Više od milijardu ljudi nema pristup pitkoj vodi, a više od dvije milijarde žive bez odgovarajućih sanitarnih uvjeta. Svake godine radi toga, odnosno zbog kontaminirane vode koja uzrokuje razne bolesti umre pet milijuna ljudi, većinom djece. Samo osam posto svježe vode rabi se u kućanstvu, dok se oko 70 posto koristi za navodnjavanje, a 22 posto u industriji, tvrdi Jenkinson.
Zalihe vode najviše ugrožavaju suše, poplave i onečišćenja. Najugroženija mjesta na planetu su Murray-Darling bazen u Australiji, bazen Colorado River, Orange-Senqu bazen koji pokriva dijelove južne Afrike, Bocvane i Namibije te bazen Žute rijeke i Yangtze u Kini, stoji u izvješću Svjetskog instituta za resurse.
Najbolje rješenje je integrirano upravljanje vodnim resursima, a pritom treba uzeti u obzir tko i kakvu vodu treba te gdje i kako je najučinkovitije iskoristiti, savjetuje Jenkinson.
Voda će ubrzo postati limitirajući faktor u našim životima zbog nekontroliranog rasta svjetske populacije i klimatskih promjena, tvrdi za Mother Nature Network Ralph Eberts iz tvrtke Black&Veatch koja se bavi projektiranjem sustava za vodu.
Nestašice vode i "vodni stres", koji se javlja prilikom potražnje za vodom, veća je od njene ponude. Također, loša kvaliteta vode ograničava njeno korištenje zbog čega pate vodovodne tvrtke, trenutno mnoge u Rusiji, Kini i Sjedinjenim Američkim Državama.
Nestašica vode pogađa i industriju
Ekstremne poplave već su ostavile ozbiljne gospodarske posljedice u Australiji, Pakistanu i SAD-u, ističu iz Ceresa, koalicija velikih investitora i skupina za zaštitu okoliša.
Voda potrebna za hranu, gorivo i vlakna zauzima središnje mjesto u prenapučenom i ekološki oštećenom svijetu, govori Mindy Lubber iz Ceresa.
Zbog nestašice vode nekim tvrtkama pala je prodaja, zbog čega čak i moraju otpuštati radnike. Prehrambeni divovi Kraft Foods Inc Sara Lee Corp i Nestle najavljuju planirano poskupljenje robe zbog rasta troškova proizvodnje koje su uzrokovali suša, poplave i druge prirodne katastrofe.
U istočnoj Africi promjena klime može donijeti promjene temperature i oborina koje bi skratiti vrijeme rasta vegetacije i smanjiti prinos usjeva poput kukuruza i grah, što je poseban udarac za male poljoprivrednike i stočara, stoji u izvješću Oxfama, organizaciji koja se bavi rješavanjem gladi i siromaštva u svijetu.
Riječni slivovi u Africi, Aziji i Latinskoj Americi mogu udvostručiti proizvodnju hrane u sljedećih nekoliko desetljeća, ako učinkovito iskoriste vodu koji imaju, pokazuje analiza 30 zemalja svijeta.