NASA je sinoć predstavila prvu fotografiju u boji koju je snimio moćni svemirski teleskop James Webb. Opisali su je kao "do sada najdublju i najoštriju infracrvenu fotografiju udaljenog svemira". Fotografija prikazuje skupinu galaksija naziva SMACS 0723 kakve su bile prije 4.6 milijardi godina.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prvu fotografiju jučer je otkrio američki predsjednik Joe Biden, a NASA danas objavljuje još fotografija koje predstavljaju pogled u rani svemir.
POGLEDAJTE VIDEO: Predstavljanje fotografija svemira
- Takozvana Velika maglica (Carina Nebula), vrsta plinovitog oblaka udaljena oko 7600 svjetlosnih godina od Zemlje, te WASP-96 b, divovski plinoviti planet izvan Sunčevog sustava, među kozmičkim su objektima koji se mogu vidjeti na fotografijama - pojasnili su iz NASA-e.
Dvije fotografije prikazuju umiruću zvijezdu. Dvije kamere na Webbu snimile su najnoviju sliku ove planetarne maglice, označene kao NGC 3132, popularno poznatije kao maglica ''Južni prsten''. Udaljena je otprilike 2500 svjetlosnih godina.
Znanstvenici se nadaju da će teleskopske fotografije pružiti uvid u razdoblje neposredno nakon Velikog praska prije otprilike 13.8 milijardi godina. Razvoj Webba trajao je oko 30 godina, a koštao je oko 10 milijardi dolara. Nasljednik je teleskopa Hubble koji je u uporabi više od 30 godina.
Podsjetimo, NASA je prije osam mjeseci predstavila premijerni opservatorij za svemirsku znanost ovog desetljeća - snažni infracrveni teleskop koji se naziva James Webb. Za razliku od Webbovog prethodnika, svemirskog teleskopa Hubble-a, Webb je oko 100 puta osjetljiviji i očekivalo se da će donijeti revolucionarne promjene u svrhu razumijevanja svemira i mjesta koje čovjek ima u njemu. Hubble inače kruži oko Zemlje s udaljenosti od 340 milja i ulazi i izlazi iz sjene planeta svakih 90 minuta.