Znanstvenici su sada po prvi put uspjeli rendgenskim zrakama vidjeti neki planet koji prolazi ispred svoje zvijezde. Egzoplanete, odnosno planete koji kruže oko drugih zvijezda počeli su otkrivati prije skoro 20 godina.
NASA navodi kako im je položaj planeta i njegove zvijezde HD 189733, koji su udaljeni 63 svjetlosne godine, omogućio da opservatorijima Chandra i XMM Newton vide razliku u intenzitetu rendgenskog zračenja u trenutku prolaska planeta ispred zvijezde.
Katja Poppenhaeger s Harvarda navodi kako su tisuće potencijalnih planeta otkrili samo preko razlike u svjetlosti u trenutku prolaska ispred sunca te da će mogućnost proučavanja planeta preko rendgenskih zraka dati nova saznanja.
Planet HD 189733b je plinoviti div, sličan Jupiteru, ali je jako blizu svog sunca, odnosno 30 puta je bliže suncu, no što je Zemlja udaljena od našeg Sunca. Treba mu samo 2,2 dva dana za krug oko sunca. Ovo nam je i najbliži 'vrući Jupiter' te je idealan kandidat za dodatna proučavanja. Nedavno su znanstvenici otkrili kako je ovaj planet plave boje te da je za nju vjerojatno zaslužna staklena kiša, odnosno silikati u atmosferi koji reflektiraju plavo svjetlo.
Rendgenskim snimanjem planeta znanstvenici su otkrili i više o samoj veličini atmosfere planeta. Podaci pokazuju da je pad razine svjetla u spektru rendgenskog zračenja tri puta veći, no pad razine optičkog svjetla. Prema rendgenskim mjerenjima planet ima dodatne slojeve koji su pregusti za rendgensko zračenje.
Hubble otkrio veliki plavi svijet na kojem pada kiša od stakla