Sonda Philae počela je s bušenjem na kometu 67/P Čurjumov Gerasimenko, dok znanstvenici na Zemlji strahuju da mu je ostalo energije za još nekoliko sati rada.
Znanstvenici Europske svemirske agencije odlučili su se riskirati i maksimalno izvukli instrumente na robotskoj sondi, iako riskiraju prevrtanje. Nadaju se da će uspjeti doći do uzoraka koje će moći analizirati laboratorij ugrađen u Philae, piše BBC.
Aktivirali su još dva instrumenta tijekom noći, a jedan od njih je termometar, kojim mjere temperaturu kometa.
- Bušilica je aktivna, no tijekom večeri ćemo znati je li uspio uzeti uzorke i ubaciti ih na analizu - rekao je Stephane Ulamec, voditelj projekta.
Dodaje kako će ovo biti iznimno napeto jer znanstvenici ne znaju imaju li baterije dovoljno energije i da pošalju podatke na Zemlju. Još nisu ni točno sigurni gdje je sonda završila nakon što je imala teško slijetanje u srijedu te se nekoliko puta odbila. U određivanju lokacije analizirali su i radio komunikaciju između Rosette i sonde. Znanstvenici će pokušati u petak okrenuti glavno tijelo robota, kako bi se solarni panel okrenuo prema Suncu, što bi moglo produžiti rad robota.