Pčele matice u prosjeku žive oko šest godina, što je 40 puta dulje od pčela radilica koje žive svega 30 do 35 dana. Znanstvenici su otkrili da pčele matice svoju dugovječnost mogu zahvaliti isključivo svojoj prehrani, koja se temelji na matičnoj mliječi. Ona je kompleksna prirodna tvar koja se stvara u specijalnim pčelinjim žlijezdama, a njom pčele radilice hrane ličinke pčela matica, objašnjava ugledni japanski znanstvenik dr. Masaki Kamakura sa Sveučilišta Toyama.
Matična mliječ sadrži u najvećem postotku vodu, zatim proteine, šećere, lipide, anorganske tvari, vitamine A, B, C, D i E, minerale, enzime, 18 vrsta aminokiselina, kao i mnoge tvari koje sprečavaju razvoj i razmnožavanje bakterija i virusa. Aktivni sastojak tzv. kraljevskog želea, kako se još naziva matična mliječ, jest royalactin uz pomoć kojeg pčele matice brzo rastu i ostaju otporan na brojne bolesti, otkrio je tim japanskih znanstvenika.
Matična mliječ izuzetno jača imunitet i time sprečava nastanak i razvoj raznih bolesti, a njena su ljekovita svojstva poznata još od antičkog doba. Jedini problem s matičnom mliječi je njena nestabilnost, a uvjeti vlage i svjetlosti mjenjaju njena svojstva.
- Provesti ćemo daljnja istraživanja kako bismo otkrili na koji način royalactin u prehrani produljuje život pčela te kako se ta saznanja mogu iskoristiti u ljudskoj medicini i prehrani.