Astronomi su u orbiti malene obližnje zvijezde otkrili novi planet velik poput Zemlje koji bi mogao biti dosad najvažniji kojeg smo otkrili izvan Sunčeva sustava.
Nalazi se u zviježđu Jedra i dovoljno je blizu kako bi novi teleskopi mogli vidjeti njegovu atmosferu , kakvu god da ima, a taj bi postupak mogao pomoći u otkrivanju života na drugim planetima u budućnosti.
GJ 1132b od Zemlje je veći 16 posto i udaljen je 39 svjetlosnih godina, što je prilično blizu u svemirskim mjerama, odnosno tri puta je bliži od ostalih egzoplaneta Zemljinih dimenzija. Zbog toga se znanstvenici nadaju i da će teleskopima moći vidjeti kakvih kemijskih elemenata ima u atmosferi, koliko su brzi vjetrovi, ali i kako izgleda sumrak.
No, život na tom planetu vjerojatno nije moguć. Iako su ga otkrili dok je prolazio ispred zvijezde koja je pet puta manja od naše, GJ 1132b toliko je blizu svom suncu da su temperature na njegovoj površini oko 260 Celzija. No, iako se voda ne bi mogla zadržati i omogućiti život kakav znamo, ovaj vjerojatno stjenoviti planet bi i dalje mogao zadržavati određenu atmosferu.
Upravo se tome nadaju znanstvenici. Otkriju li da ovaj planet ima atmosferu, tada bi mogli naći i druge hladnije planete u orbiti malih zvijezda . To bi im omogućilo i da se fokusiraju na potragu za molekulama kojih ima u atmosferi, a znak su života - poput metana i kisika.
Ovaj planet orbitira oko zvijezde kao Mjesec oko Zemlje, s jednom stranom na kojoj je uvijek dan, dok je druga okrenuta od sunca, piše MIT .
Znanstvenici su planet otkrili teleskopima u Čileu, ali nadaju se da će uskoro dobiti priliku proučavati ga Hubbleom i Spitzerom. No, on će biti i u središtu pažnje budućih misija poput svemirskog teleskopa James Webb kojeg će lansirati 2018. godine ili Velikog Magellanova teleskopa koji će proraditi 2025, piše Guardian.