To je to što me zanima!

Ovo je prva fotografija neke zvijezde izvan naše galaksije

Astronomi su snimili prvu fotografiju zvijezde izvan naše galaksije koja je udaljena 160.000 svjetlosnih godina od Zemlje. Nalazi se unutar Velikog Magellanova oblaka, jedne od malih galaksija oko Mliječne staze
Vidi originalni članak

Astronomi su prvi puta fotografirali zvijezdu izvan Mliječne staze, objavio je Europski južni opservatorij. Zvijezda WOH G64 nalazi se 160.000 svjetlosnih godina od Zemlje, a nalazi se u galaksiji Veliki Magellanov oblak. Znanstvenici su za ovu zvijezdu znali desetljećima, a zbog toga što je od Sunca veća oko 2000 puta, zovu je i 'divovska zvijezda'. 

Iako su astronomi snimili dvadesetak fotografija uvećanih zvijezda iz naše galaksije, do sada nije bilo moguće snimati one izvan naše galaksije zbog velikih udaljenosti na kojima se nalaze. Tim, kojeg vodi astrofizičar Keiichi Ohnaka, snimio je ovu zvijezdu pomoću velikog teleskopskog interferometra (VLTI) Europskog južnog opservatorija.

Ohnakin tim je dugo bio zainteresiran za ovu zvijezdu, ali su za fotografiju morali pričekati razvoj jednog od VLTI-jevih uređaja druge generacije, GRAVITY.  Nakon što su svoje fotografije usporedili s prethodnim promatranjima zvijezde, iznenadili su se kada su vidjeli da ona postaje sve slabija. 

- Otkrili smo da zvijezda doživljava značajnu promjenu u posljednjih deset godina, što nam je pružilo rijetku priliku da pratimo promjene zvijezde u stvarnom vremenu, rekao je Gerd Weigelt, profesor na institutu Max Planck za astronomiju u Bonnu, Njemačka. U svojim posljednjim životnim fazama, ovi crveni divovi poput WOH G64 odbacuju svoje vanjske slojeve plina i prašine u procesu koji može trajati tisućama godina. 

- Ova crvena zvijezda jedna je od najekstremnijih svoje vrste zbog i bilo kakva drastična promjena može je dovesti do eksplozivnog kraja, dodaje Jacco van Loon, direktor opservatorija na Sveučilištu Keele, UK. 

S obzirom da zvijezda postaje sve bljeđa, snimanje drugih fotografija iz bliza postaje sve teže. Znanstvenici, pak, obećavaju da će ažuriranjem instrumenata teleskopa, kao što je budući GRAVITY+, omogućiti nove fotografije.  

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare