Najstarija domaća nagrada za dječju književnost u posljednjih je pola stoljeća promovirala niz značajnih dječjih književnika i ilustratora. Oni su svojim radom obogatili dječji svijet.
Hrvatska dječja književnost se u prošlosti, ali nažalost i danas, smatrala marginalnim područjem književnosti. To se odnosi podjednako na djela, kao i na autore.
Razlog tomu je kasna pojava dječje književnosti u odnosu na razvoj književnosti za odrasle. Prve knjige za djecu tiskale su se tek u 17. i 18. stoljeću. Devetnaesto i dvadeseto stoljeće je vrijeme punog razvoja dječje književnosti. Hrvatska dječja književnost znatno kasni u odnosu na svjetske trendove, tako da svoj puni procvat doživljava tek u 20. stoljeću. Savez društava “Naša djeca” Hrvatske u želji da domaći književnici i ilustratori stvaraju kvalitetne knjige za djecu i mlade još 1967. godine osniva Nagradu “Grigor Vitez” za dječju književnost i ilustraciju. Prvo uručenje bilo je 13. listopada u Zagrebu, a prvi laureati bili su književnici Gustav Krklec i Ratko Zvrko te likovni umjetnici-ilustratori Cvijeta Job i Vilko Selan Gliha. U posljednjih 50 godina Nagradu “Grigor Vitez” dobili su 51 književnik i 38 ilustratora za 144 knjige, od kojih se mnoge svrstavaju u domaće klasike knjiga za djecu i mlade.
Upravo ove knjige milijuni djece čitaju kao dio lektire u školama. Iz Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske za nas su odabrali deset knjiga. Kažu kako njih mora pročitati svako dijete prije nego što odraste. Neki od autora, poput Sanje Pilić i Darka Macana, Nagradu su osvojali više puta.