Na temelju onog što znamo o formiranju solarnih sustava, znanstvenici su vjerovali kako divovski stjenoviti planeti ne mogu postojati. No, sada su otkrili da je jedan 17 puta teži i dvostruko veći od Zemlje.
Ova Mega-Zemlja pred znanstvenike je stavila novi izazov u kojem moraju objasniti kako je ovaj svijet nastao. No, ovaj planet mogao bi imati i ogromni utjecaj na mogućnost postojanja života na planetima izvan Sunčeva sustava, navode znanstvenici s Harvard-Smithsonian centra za astrofiziku.
- Bili smo vrlo iznenađeni kad smo shvatili što smo otkrili - kaže astronom Xavier Dumusque koji je vodio analizu podataka s teleskopa Kepler.
Za planet Kepler 10C bilo je poznato da je 2,3 puta veći od Zemlje, no njegova masa nije bila poznata. Dodatnim analizama utvrdili su masu i uočili da imaju nešto za što su vjerovali da nije moguće.
Teorije su dosad govorile kako bi planet ovakve veličine imao toliki gravitacijski utjecaj da bi privlačio vodik i postao plinoviti div poput Neptuna ili čak Jupitera. No, Kepler 10c je prema svemu sudeći planet s čvrstim tlom kao na našoj Zemlji.
Nalazi se 560 svjetlosnih godina od Zemlje i krug oko svoje 11 milijardi godina stare zvijezde napravi za 45 dana. To znači da je i prevruć da bi na njemu bilo života kakav znamo. U tom se sustavu nalazi Kepler 10b, prvi stjenoviti planet kojeg je Kepler otkrio.