Američki znanstvenici kažu kako bi pacemakeri koji reguliraju rad srca u budućnosti mogli dobivati električnu energiju preko uređaja koji otkucaje srca pretvara u struju.
Trenutno svaka zamjena baterija u pacemakeru zahtijeva novu operaciju, a ovim izumom to bi se moglo izbjeći jer prema testovima ovakav uređaj može proizvesti 10 puta više energije no što mu treba. No, kako piše BBC, klinički testovi morat će se obaviti kako bi se ispitalo je li ovo sigurno za pacijente.
Piezoelektrični efekt je pojava kada se na površini nekih čvrstih tvari prilikom njihove mehaničke deformacije stvara električni naboj. Takvi materijali koriste se i u nekim mikrofonima gdje vibracije pretvaraju u elektricitet, a na sličan način istraživači na sveučilištu u Michiganu žele vibracije srca iskoristiti kao izvor električne energije.
U svojim testovima su otkrili kako raznim otkucajima srca mogu proizvesti dovoljno struje, a sada im je cilj uređaj testirati na pravom srcu i ugraditi ga u neki komercijalno dostupan pacemaker.
Profesor Peter Weissberg za BBC je rekao kako je napredak tehnologije doveo do toga da baterije traju sve duže, a ovakav uređaj bi mogao biti još jedan velik korak naprijed.