To je to što me zanima!

Orbita puna otpada: Stručnjaci mudruju kako da skupe smeće

Skupa oprema mogla bi teško stradati jer je orbiti trenutno oko 23.000 komada otpada većih od 10 cm i stotine tisuća manjih, koji putuju brzinom od 25.000 km/h
Vidi originalni članak

Količina svemirskog smeća oko Zemlje utrostručila se od 1978. godine. Znanstvenici su u panici. Više nema šale. Smeće se hitno mora očistiti jer bi skupa oprema u orbiti mogla teško stradati. 

- Ovo je postao ozbiljan problem. Prije 20 godina brinule su nas klimatske promjene, a sad s jednakom zabrinutošću moramo pristupiti i problemu svemirskog smeća - rekao je Heiner Klinkrad, šef europske svemirske agencije, na znanstvenoj konferenciji u njemačkom Darmstadtu, na kojoj je sudjelovalo više od 350 znanstvenika iz cijelog svijeta. 

Jedno od rješenja je postavljanje velike mreže u orbitu, u koju bi se za neko vrijeme uhvatilo puno opasnog smeća. Druga opcija je da ih velikim laserskim topovima sa Zemlje “odguruju” s putanje i tjeraju što dalje od Zemlje. Najkompliciranije rješenje je da se na najveće komade postavi “solarno jedro” i da ih solarni vjetrovi sa Sunca udalje od Zemlje

U Zemljinoj orbiti trenutačno se nalazi najmanje 23.000 komada otpada s promjerom većim od 10 centimetara i stotine tisuća manjih, koji putuju brzinom od 25.000 kilometara na sat. Iako je riječ o relativno malim objektima u velikom svemirskom prostranstvu, rizik od sudara je drastično porastao. Njihovi sudari pri takvim brzinama i energija koju oslobađaju mogli bi, primjerice, ozbiljno oštetiti čak i međunarodnu svemirsku postaju (ISS). 


Pogodi li takav jureći komad smeća neki satelit, mogao bi ga uništiti. Opasni komadi otpada uglavnom su dijelovi iskorištenih raketnih sustava, pogrešno lansiranih letjelica i napuštenih ili pokvarenih satelita koji kruže oko Zemlje 55 godina, koliko čovjek istražuje svemir. 

Bijes međunarodne zajednice prije nekoliko godina izazvali su Kinezi, koji su, testirajući oružje, u svemiru uništili velik stari meteorološki satelit. Samo od te eksplozije nastale su tone smeća. 

- Naša ekipa već godinama radi na rješenju ovog problema i čini se da su na dobrom putu - dodao je Klinkrad. 

Jedno od rješenja je postavljanje velike mreže u orbitu, u koju bi se za neko vrijeme uhvatilo puno opasnog smeća. Druga opcija je da ih velikim laserskim topovima sa Zemlje “odguruju” s putanje i tjeraju što dalje od Zemlje. 

Najkompliciranije rješenje je da se na najveće komade postavi “solarno jedro” i da ih solarni vjetrovi sa Sunca udalje od Zemlje.

Idi na 24sata

Komentari 146

  • AntonTrdić 29.04.2013.

    poslat bruce willisa da odradi posao

  • MALI IVICA_1 28.04.2013.

    A da im Izet posudi Šefiku

  • ivanfilip 28.04.2013.

    "Skupljači sekundarnih sirovina"uključujuči i oluke sa zgrada,djelove mesinganih klupa iz parkova,poklopce za šahti,žice dalekovoda...nude poduku "svemirskim skupljačima otpada".

Komentiraj...
Vidi sve komentare