Izgleda kao sat, ali je telefon, i to spojen na internet. Ima GPS za praćenje lokacije, ekran osjetljiv na dodir (touchscreen) i mini SIM karticu pa se s njega može nazvati i razgovarati.
Ovaj uređaj koriste djeca, ali zapravo je sigurnosni uređaj koji roditeljima služi kako bi pratili kretanje djeteta. Preko sata mogu ga i nazvati te mu poslati poruku. Također, i dijete s njega može pozvati pomoć, poslati signal SOS-a i komunicirati s roditeljima. I upravo su taj sat na konferenciji Europske komisije o opasnim proizvodima istaknuli kao vrlo opasan proizvod. Razlog? Preko tog sata dijete se lako može špijunirati...
Vide ga širom svijeta
- Za špijuniranje je potrebno minimalno informatičko znanje. Dijete se preko njega može pratiti, provjeriti povijest ili ustaljene rute njegova kretanja - upozorili su na prošlotjednoj konferenciji posvećenoj RAPEX-u, sustavu za žurno informiranje o opasnih proizvodima na tržištu EU. Upozorenje su dali stručnjaci s Islanda čije su vlasti s lakoćom uspjele probiti sigurnosni sustav sata i preko satelita locirati baš svaki sat na Islandu, ali i u svijetu. Štoviše, uspjeli su prisluškivati djecu, mogli su s njima razgovarati...
Islandske vlasti su dokazale da se svako dijete s tim satom može špijunirati i da za to ne treba veliko informatičko znanje. Riječ je o pametnom satu za djecu Enox Safe-Kid-One, koji se proizvodi u Njemačkoj i koji je EU zabranila. Na RAPEX-ovoj konferenciji u Bukureštu u Rumunjskoj istaknuli su kako zlonamjerni napadač može dijete čak nazvati ili narediti satu da nazove nekog trećeg pa tako napraviti i troškove. Može i slati pogrešne informacije roditeljima o tome gdje je dijete.
Kontaktirali smo proizvođača, koji je uložio žalbu na zabranu prodaje ovoga sata, te su nam odgovorili kako su prije stavljanja na tržište sat testirali i dobili odobrenje njemačkog regulatora za internet.
Nevažni podaci?
- Sat može imati samo neopasne i nevažne informacije, kao što su telefonski broj i imena, što se može naći u svakom telefonskom imeniku ili na internetu. U njemu nisu osjetljivi podaci, kao što su PIN-ovi, lozinke, podaci koji se odnose na banke... - odgovorili su.
Naročito su podcrtali da do sada ni jedan laik nije uspio hakirati podatke sata s njihovih satova. Ističu kako je to uspjela velika islandska tvrtka Syndis koja se specijalizirala za zaštitu banaka, institucija i velikih kompanija od hakerskih napada.
Špijunska oprema
- Njihov angažman u slučaju jednostavnog i neopasnog sata za djecu je, zato, besmislen, pretjeran i neumjeren - odgovorili su nam iz Enox grupe. Ipak, zbog ove zabrane tvrtka je dodala enkripciju (dodatnu zaštitu) na aplikaciju koja se koristi za sat.
Inače, Njemačka je 2017. u potpunosti zabranila pametne satove za djecu i klasificirala ih kao špijunsku opremu. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti potvrdila je da se ovaj sat nije prodavao kod nas. Ali se mogao naručiti online. Sličnih satova ima u našim trgovinama od 250 kuna, a na pretplati kod teleoperatera uz ugovor na dvije godine može se dobiti i za 80 kuna mjesečno.