To je to što me zanima!

Online škola: Prate nastavu od kuće i nitko od njih ne markira

Privatna gimnazija Gaudeamus iz Osijeka pokrenula je nastavu preko interneta dva puta tjedno za učenike putnike. Informatički tim škole izradio je programsku platformu, a novcem od EU nabavljena je oprema
Vidi originalni članak

Nakon pet godina provođenja pilot projekta prema kojemu su učenici Gaudeamusa mogli jedan dan nastave pratiti iz svojega doma, od ove školske godine ova je privatna gimnazija iz Osijeka uspjela u potpunosti zaživjeti svoju ideju.

Njihovi učenici nastavu prate dva dana od kuće, putem interneta, a ostale dane dolaze u školu.

- Platforma je izrađena na temelju sugestija nas profesora koji smo proteklih godina provodili program praćenja nastave od kuće. Uz platformu, novcem od EU kupili smo sve što nam je potrebno kako bi program u potpunosti podržao nastavu pa tako sad imamo neometanu vizualnu i tonsku komunikaciju sa svakim učenikom. Sistem funkcionira na zadovoljstvo svih - kaže Mirna Šakić, profesorica psihologije u školi Gaudeamus, koju ove godine pohađa 90-ak učenika, a s njima radi 20-ak profesora.

Ideju o uvođenju praćenja nastave od kuće u Gaudeamusu su dobili nakon što su primijetili da im učenici putnici, koji dolaze iz mjesta izvan Osijeka, na nastavu dolaze umorni i neispavani.

- S obzirom na to da naša škola ima jednosmjensku prijepodnevnu nastavu, željeli smo dati mogućnost učenicima da se barem jedan dan u tjednu naspavaju i provedu kod kuće, a ipak sudjeluju na nastavi. Ta se ideja svima svidjela iako je bilo jasno da će zahtijevati puno prilagodbe i profesora i učenika - kaže Šakić dodajući kako mjesto praćenja nastave za učenike nije točno definirano pa tako nastavu preko interneta mogu pratiti i u kafiću ili parku.

- Nama je bitno da se oni prijave, da vidimo da su prisutni. To moraju učiniti u točno dogovoreno vrijeme. Mogu se javiti zvukom, da znamo da su to oni, a često im tijekom predavanja postavljamo pitanja da provjerimo prate li nastavu. Naravno, imamo i sankcije. Ako utvrdimo da tijekom nastave netko nije ispred ekrana, idući tjedan mora biti u školi. Iako nemamo s njima stalan vizualan kontakt, jer je nemoguće imati na ekranu 30 učenika i pratiti ih što rade, a nije nam to ni cilj, lako utvrdimo je li netko prisutan. Oni, naravno, profesore stalno imaju na ekranu, kao i ploču na koju profesor piše ako je potrebno - pojašnjava profesorica psihologije.

Čak i kad pišu ispite, ne mogu se “švercati” jer su testovi za svakog učenika personalizirani i koncipirani tako da moraju na njih odgovarati razmišljajući svojom glavom.

- Pokazalo se da djeca imaju bolje rezultate tijekom internet-nastave. Provjere pišu u školi nakon internet-nastave tako da sasvim konkretno možemo pratiti njihove rezultate - kaže Šakić.

Škola ima pravilo: ako iz gradiva koje je obrađeno internetom dobiju ocjenu manju od tri, na sljedeće predavanje moraju doći u školu. To ih dodatno motivira jer žele zadržati privilegiju slušanja nastave od kuće.

- Učenici imaju dnevnik aktivnosti koji vode u Excelu - iz dana u dan pišu svoj dnevnik i planer rada. Također imaju obvezu sudjelovati u određivanju svoje profesionalne orijentacije. To čine uz pomoć aplikacije koju je izradio naš učenik Borna - pojašnjava profesorica i dodaje kako su internetskom nastavom posebno zadovoljni roditelji koji ponekad i sami gledaju predavanje preko interneta.

- Jako mi se sviđa internet-nastava jer mogu malo dulje spavati. Lakše nam je sve savladati ako ne idemo pet dana u školu, nego samo tri. Imamo više energije, volje za učiti. Negativnost internet-nastave je jedino ako ‘zašteka’ internet pa ne možeš sudjelovati. Matematika i fizika su malo teže za pratiti preko interneta pa predavanja u kojima trebamo razjašnjenja ponavljamo u školi - kaže Ida Antunović (16), učenica 1. razreda. Slično misli i njezina prijateljica Ela Kapun (16).

- Meni je internet-nastava super jer ostajem kod kuće, imam svoj komoditet, ne gubim vrijeme na odlazak i dolazak iz škole, samim tim i spremanje, frizuru i šminkanje. Stignem se više odmoriti. Ispite je lakše pisati jer smo doma sami, nemaš ometanja u razredu, nego moraš naučiti i znati.

Nas nitko ne provjerava što radimo ispred računala tijekom nastave pa realno možeš gledati neki film u drugom prozoru laptopa. Dokle god mi slušamo internet-nastavu i prikazujemo se da smo prisutni, to je ok. Druga je stvar kad otkriješ da si propustio bitan dio nastave, nisi radio zabilješke i drugo. Ako nemaš zabilješke, dobiješ minus. Tri minusa, moraš u školu mjesec dana - kaže Ela kojoj su roditelji u prvo vrijeme stalno upadali u sobu da provjere je li “na nastavi”, a onda im je to zabranila.

- Smijemo imati udžbenike dok pišemo test, ali da bi uopće znao gdje se što nalazi u udžbeniku, moraš to naučiti, jer za svako pitanje imamo minutu za odgovor. Kad pratim nastavu od doma, ponekad mi nedostaje ekipa iz razreda i to naše druženje - kaže iskreno Ivor Romulić (16) iz Osijeka, također učenik 1. razreda. Istog je mišljenja i brat blizanac Svebor Romulić (16).

- Brat i ja se kod kuće tijekom nastave dovikujemo iz svojih soba oko odgovora - smije se Svebor i dodaje:

- Znao sam da idem u školu koja ima internet-nastavu i to mi je bilo fora. Nisam još isprobao kako je pratiti nastavu iz kafića, ali bih mogao. Za takvu nastavu doma mi trebaju slušalice, mikrofon, laptop, miš i dobra internet-mreža - otkriva Svebor prednosti internet-škole.

No najvažnije je da nitko od njih nije prepušten sam sebi. Nastavnici i škola, kako ističu, itekako se trude da učenici savladaju sva znanja koja će im trebati za upis željenog fakulteta.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • RoyF3 07.04.2018.

    ovo je sranje sranje sranje sranje sranje sranje sranje.. nist nevalja! Bolje je da se u skolu ide, mozes markirat, trazis se wc pa odes zapalit koju pa u pekaru.. zezancija na satu isl. itd.. .a ne ovo! Neki misle da je ovo budućnost! Ovo je sranje a ne budućnost.. nikad to nebi zelio u nasim skolama, niti u bilo kojim skolama

  • 03.04.2018.

    ovo je super

  • 03.04.2018.

    skandinavske zemlje ovo imaju vec 15ak godina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare