Znanstvenici sa sveučilišta Illinois napravili su digitalnu kameru koja na svijet gleda kao oči kukaca. Sastoji se od 180 malih leća koje se nalaze na zakrivljenoj podlozi. Prototip trenutno ima nekoliko piksela pa su slike niske rezolucije, ali imaju veliku dubinu i širok kut bez izobličenja kao kod klasičnih leća, piše BBC.
Znanstvenici vjeruju da će ovakvi sustavi u budućnosti naći primjenu u video nadzoru ili u snimanju ljudskog tijela kod endoskopskih zahvata. Ali, moći će se ugraditi i na minijaturne robotske letjelice koje će onda baš biti poput kukaca.
Jianliang Xiao sa sveučilišta u Koloradu kaže da žele ići u smjeru oka muhe koje se sastoji i od 28.000 malenih očiju. Svaki omatidij u oku kukaca surađuje kako bi stvorio jedinstvenu sliku svijeta, a u umjetnoj verziji mikro-leće se nalaze nad fotodetektorom i drugom elektronikom, dok softver potom spaja sve signale.
Uz iznimnu dubinu vidnog polja kamera može fokusirati predmete na različitim udaljenostima u isto vrijeme, a bez izobličenja kao na kamerama poput ribljeg oka. Xiao dodaje da bi uz dvije ovakve kamere mogli pokriti cijelo vidno polje.
Alexander Borst i Johannes Plett s Instituta Max Planck već su zamislili genijalnu primjenu ovakve kamere. Mikro letjelica s ovakvim kamerama i drugim senzorima mogla bi letjeti kroz ruševinu neke zgrade i puno brže te učinkovitije naći preživjele.