Znanstvenici s Instituta Max Planck objavili su kako su ostvarili velik napredak u dobivanju energije iz nuklearne fuzije - uspjeli su proizvesti super zagrijanu plazmu helija u spremniku.
Kod nuklearne fuzije atomi se spajaju kako bi se oslobodila energija, a slični procesi odvijaju se i na Suncu. Zamisao je da bi, ako se ostvari projekt, trebali dobiti čist, jeftin i gotovo neograničen izvor energije.
Nakon 9 godina istraživanja i milijarde uloženih eura, znanstvenici koji rade na 'stelaratoru', kažu da su nakratko uspjeli generirati super-zagrijanu plazmu helija. Ovo je inače ključna točka u cijelom eksperimentu jer znanstvenici moraju proizvesti i kontrolirati plazmu na 100 milijuna Celzija, što je temperatura na kojoj se spajaju atomi.
- Iznimno smo zadovoljni. Sve je išlo prema planu - rekao je Hans-Stephan Bosch s Instituta Max Planck.
Iako obećava puno, dosad još nismo riješili sve probleme nuklearne fuzije, a velika prepreka je i ogroman trošak.
Zamisao je da se atomi zagriju na iznimno visoku temperaturu kako bi se mogle spojiti jezgre, a taj proces odvijao bi se u posebnim vakuumskim komorama u kojima bi atomi bili u oblaku vruće plazme, a od sudaranja s hladnim stijenkama držali bi ih supervodljivi magneti.
Nijemci su koristili stroj Wendelstein 7-X kojim su htjeli vidjeti je li moguće laserom zagrijati atome helija i zadržati plazmu. Prva plazma u sustavu do 16 metara zagrijana je na milijun Celzija, a zadržali su je na desetinku sekunde.
Sljedeći korak bit će produžiti to vrijeme i otkriti najbolji način za stvaranje plazme te se prebaciti s helija na vodik.
Nekoliko zemalja radi na razvoju fuzijskog reaktora, a tu je i multinacionalni projekt ITER koji je smješten na jugu Francuske. Iako godine prolaze još nisu proveli prvi eksperiment.
Što se tiče projekta na Institutu Max Planck, Wendelstein 7-X neće proizvoditi energiju već je cilj održavati plazmu pola sata kako bi dokazali da tehnologija može raditi kontinuirano, prenosi Phys Org.