Moramo učini sve što možemo da jedino dobro ne bude to što možete registrirati tvrtku za 10 kuna, rekao je predsjednik Ivo Josipović u četvrtak na početku Shift konferencije u Splitu. Govorio je o potrebi i da država bude otvorenija novim idejama i fleksibilnija te kako poslovni mentalitet koji prevladava nije dobar jer postoji sumnja prema poduzetništvu, ali i da nema puno poticaja da mladi skrenu prema prilici koja se zove biznis. U svom je govoru, poticajnom za startupe, rekao kako je Hrvatska u ICT industriji bolja nego u mnogim drugim područjima, ali da ulazak u tu avanturu znači i spremnost na moguće uspjehe, ali i rizike.
- Startup je zaista početak, a početak treba podršku - rekao je Josipović i dodao da nitko ne zna hoće li tvrtka uspjeti, ali da je njezin uspjeh i uspjeh društva. Josipović je nastavio govoriti i o nedostacima koje bi država sa svoje strane trebala promijeniti kako bi dodatno potaknula mlade na ulazak u poslovni svijet. Tako je istaknuo da porezi koji su pretjerani nisu dobri za biznis, ali ni za društvo. U nastavku svog izlaganja je istaknuo kako bi nam trebao portal za startupe, odnosno jedno mjesto gdje će moći brzo i jednostavno shvatiti i razumjeti što treba za pokretanje posla. Dodao je kako treba unificirati obrasce, ali i da bi se upravne pristojbe trebale moći platiti elektroničkim putem te da bi država trebala odustati od traženja dokumenata koje već ima u svom sustavu, da smo preregulirani, a istaknuo je i važnost edukacije te kako bi trebalo razmišljati i o ozbiljnim promjenama u službenom obrazovnom sustavu.
Mike Butcher iz TechCruncha u svom je predavanju govorio o globalnom djelovanju kompanija i istaknuo kako danas više nije ni bitno gdje radite, ili odakle ste, već kako je važan proizvod.
- Ono što je bitno ljudima je problem koji rješavate - istaknuo je i dodao da poduzetnici trebaju raditi kompanije koje će razmišljati globalno. Istaknuo je nekoliko primjera kompanija koje su danas globalno popularne, poput Spotifyja koji je par godina djelovao u Švedskoj, prije no što su krenuli globalno. U svojim uputama za startupe, poručio je kako trebaju koristiti sve alate koje mogu (društvene mreže i sl.) kako bi došli do investitora i medija.
Rekao je i startupima da se uključe, krenu na mjesta gdje ima investitora, poput Londona, San Francisca, Berlina, jer da poduzetnici i investitori neće doći njima u posjet. Mladim poduzetnicima je poručio da se priključe inkubatorima i akceleratorima, a da im koristiti može i povezivanje s drugim startupima. Na kraju je iznio i prilično pesimističnu tvrdnju da 9 od 10 startupa neće uspjeti, ali da je to normalno i da se na tu činjenicu treba priviknuti. Dodao je kako neuspjeh treba prihvatiti i učiti iz grešaka te ih ne ponavljati.
Tijekom konferencije se predstavilo i 12 od 24 startupa koliko ih se natječe za glavnu nagradu od 10.000 dolara. U četvrtak su se predstavili Agrivi, Assemblio, Bizmeet.me, Black App, BridgeMee, Productive, Conyac, Dreamups, Fleep, Instabank te Movym.