Strijelac se nosi kao i svaki drugi sat. Uređaj održava stalnu vezu s bazom preko zaštićene digitalne veze koristeći tajne valove koje je praktički nemoguće presresti. Da bi se te veze prekinule ili otkrile, potrebne su snažne elektroničke smetnje, no one bi zbog jačine bile lako otkrivene.
Sat, piše internetski portal RT, može normalno funkcionirati i nakon nuklearne eksplozije.
To su shvatili kad su ga izložili elektromagnetskom pulsu, sličnom onom kakav nastaje nakon nuklearne eksplozije. Uređaj ima i funkcije za lociranje te poziv upomoć. U slučaju da vojniku treba hitna pomoć, Strijelac će poslati poziv komandi, koja će odmah obavijestiti nadležnog časnika.
Strijelac alarmira bazu i ako je vojnik otet ili ako je iz bilo kojeg razloga napustio područje na kojem je morao biti. Nakon slanja alarma sat postaje neka vrsta svjetionika koji navodi spasioce prema lokaciji na kojoj se nalazi. Strijelac može i primiti koordinate određenog mjesta te precizno dovesti vojnika do te pozicije.
U originalnoj verziji Strijelac je bio namijenjen osiguranju u udaljenim vojnim objektima. Vojnici bi, u slučaju ugroženosti, pomoću sata mogli istog trenutka uzbuniti nadređene.
Sat koriste časnici u Kontrolnom centru nacionalne obrane u Moskvi. Prethodna verzija ruskog pametnog sata, prema nekim informacijama, korištena je prošle godine tijekom Zimskih olimpijskih igara u Sočiju.
Neke od karakteristika sata:
Strijelac su tijekom testiranja izložili temperaturama od -50 do 50 Celzijevih stupnjeva. Sat je radio bez ikakvih problema.
Prestane li vojnik disati ili se ne pomakne 45 sekundi, sat šalje znak za uzbunu. Alarm se aktivira i kod skidanja sata s ruke.
U sat je ugrađen i mikročip za globalno pozicioniranje GLONASS pa vojnika može kirurški precizno dovesti do tražene pozicije.