Krajem prošle godine široj javnosti postao je dostupan program umjetne inteligencije pod nazivom ChatGPT, svojevrsni "robot za razgovor", koji može razumjeti ljudski jezik te isporučiti racionalne i detaljne tekstove kao odgovore. U obliku je internetske stranice kojoj može pristupiti svatko i izazvala je ogromno zanimanje čovječanstva, objavio je nacionalni CERT.
A kako to obično na internetu biva, odmah se pojavio i zlonamjerni lažnjak koji krade pristupne podatke i putem Facebooka pokreće skupe kampanje oglašavanja, upozoravaju istraživači kompanije Guardio.
Naime, ekstenzija "Quick access to Chat GPT" pruža korisnicima jednostavan pristupu ChatGPT-u direktno iz preglednika. Nakon instalacije ekstenzije, u pregledniku se pojavi skočni prozor koji komunicira direktno s ChatGPT botom. I tu zapravo nastaje problem. jer ekstenzija postaje sastavni dio preglednika i može slati zahtjeve bilo kojoj usluzi u ime korisnika.
Osim pristupnih podataka, ekstenzija krade sve kolačiće, sigurnosne tokene i tokene sesija za usluge kao što su YouTube, Twitter i Google računi. Ukradene tokene autoriziranih aktivnih sesija, napadači bi iskoristili za preuzimanje kontrole nad Facebook profilima. Ciljali bi korisničke račune visoke vrijednosti, a zatim bi iskoristili sredstva ukradenog računa za svoje oglašavanje. Osim Facebooka, kontrolu mogu preuzeti i nad povezanim WhatsApp i Instagram računima.
Ekstenzija se prvi put pojavila 3. ožujka i preuzeta je više od 2000 puta, a Google ju je u međuvremenu uklonio iz Chrome trgovine.
Inače, ChatGPT postao je glavna tema i u Europskom parlamentu, ali i kod naših predstavnika u Saboru. Dva njemačka člana Europskog parlamenta održala su govore koje je izradio ChatGPT kako bi istaknuli potrebu za njegovim "obuzdavanjem"
Uspon aplikacije natjerao je Europsku komisiju, Europski parlament i Vijeće EU na promišljanje i izradu novog Zakona o umjetnoj inteligenciji. Predloženom Uredbom iz 2021. zabranile bi se aplikacije umjetne inteligencije koje omogućuju manipulacije ili prepoznavanje lica te obvezivanja programera na strožu kontrolu sigurnosti i povećani nadzor onih aplikacija koje su ocijenjene kao visoko rizične.
A ChatGPT je, prema novom nacrtu Zakona koji se izrađuje u Parlamentu, umjetna inteligencija visokog rizika.
- Ti sustavi nemaju etičko razumijevanje svijeta, nemaju osjećaj istine i nisu pouzdani - naglašava Gary Marcus, stručnjak za umjetnu inteligenciju i glasni kritičar.
Mostova zastupnica Marija Selak Raspudić idućeg tjedna organizira u Saboru i okrugli stol naziva "Neka bude volja stroja", a na kojem će okupiti stručnjake kako bi razgovarali o zakonskoj regulaciji, etičkim dilemama i razvojnoj perspektivi umjetne inteligencije.