To je to što me zanima!

Naziru se obrisi najpoznatije niskoenergetske kuće

Nakon što je kompletan materijal stare kuće uklonjen s gradilišta, geodet je definirao prve obrise buduće kuće obitelji Jelušić. Gradnja može početi. Naravno, podrumom.
Vidi originalni članak

Radovi na gradilištu u Idrijskoj 53 idu prema planu. Počinjemo s podrumom.

Kvalitetna hidroizolacija podruma i ostalih dijelova kuće koji su u dodiru s tlom jedan je od najvažnijih zadataka pri gradnji. O termoizolaciji i hidroizolaciji je potrebno razmišljati od samog početka izrade idejnog projekta. Poželjno je da je kuća što manje izložena djelovanju vode iz tla, te da je hidroizolaciju moguće što jednostavnije izvesti. Idealan oblik podruma je onaj ispod čitavog prizemlja, što jednostavnije geometrije, potpuno zatvoren, sa zidovima bez ikakvih otvora i prodora instalacija. Na podrum se s vanjske strane zidova i ispod temelja stavljaju slojevi različitih materijala koji imaju svojstva vodonepropusnosti, od klasičnih ljepenki i smola, do suvremenih premaza ili vodonepropusnih aditiva za beton. Potrebno je dobiti potpuno zatvorenu ljusku u koju voda nema mogućnost prodora. To se može postići tako da se dobro spoje vertikalna hidroizolacija zidova i horizontalna izolacija ispod temeljne ploče.

Najčešće je nemoguće projektirati takav idealan podrum za hidro izolaciju, što je slučaj i kod kuće Jelušić. Projektni zadatak je bio osigurati vanjski pješački pristup stepenicama do podruma, kao i pustiti što je moguće više dnevnog svjetla za podrumske prostorije. Problem nastaje kada proboji instalacije odvodnje kroz podrumske zidove ili podove prekidaju toplinsku i hidroizolaciju jer se pojavljuju dijelovi konstrukcije koje nije moguće izolirati u kontinuitetu s cijelom kućom. Da se izbjegne takav prekid potrebno je kompletnu vanjsku konstrukciju koja je konstruktivno vezana na kuću obući i u hidro i u toplinsku izolaciju što drastično povećava troškove gradnje.

Idealan oblik podruma je onaj ispod čitavog prizemlja, što jednostavnije geometrije, potpuno zatvoren, sa zidovima bez ikakvih otvora i prodora instalacija

Drugo rješenje, koje je arhitekt i odabrao jest: «konstruktivno odvojiti kuću, sa svojim zatvorenim prostorima podruma, i vanjske ukopane dijelove uz podrum. Dilatacija koja na taj način nastaje omogućuje neovisnost ta dva dijela, i u pogledu izolacija i statike, a spoj na dilataciji se izvodi fleksibilnim brtvama. Za potpunu sigurnost od vode iz tla oko cijele građevine, u razini ispod kote temeljenja, izvesti će se sustav drenaže koji će smanjiti mogućnost dolaska vode do podrumskih dijelova na minimum, a oborinska voda iz vanjskih podrumskih dijelova će se u podnoj rešetki skupljati i odvoditi od građevine», poručuje iz Magnituda Projekta, Tomislav Rukavina.

Sa stručnjacima smo razgovarali je li podrum uopće pametno rješenje, a što smo saznali donosimo u sljedećim člancima.

Redovito pratite projekt Niskoenergetska kuća A-Ž powered by YTONG na specijaliziranoj stranici 24sata.hr/niskoenergetska-kuca, kroz nedjeljne reportaže u novinama 24sata i svake nedjelje u 13:30 sati na 24sata TV. Svaki tjedan donosimo svježe informacije s gradilišta i aktualne teme iz područja energetske učinkovitosti i gradnje.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • boss91 13.10.2012.

    i koliko će koštat obitelj Jelušić ova kuća?

  • globalsolutions 10.10.2012.

    Bravo Jelušići, pravo vrijeme za gradnju kuće!

Komentiraj...
Vidi sve komentare