Nastava na daljinu izričita je i zorna potvrda digitalne transformacije sustava obrazovanja, smatra Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje
Iako je proteklih godina bilo ozbiljnih razmimoilaženja u radu Ministarstva znanosti i obrazovanja, te AZOO-a, u novonastaloj situaciji Agencija se dodatno uključila u rad s nastavnicima i učiteljima. Je li to dovoljno i što nastavnicima treba osigurati ova institucija razgovarat ćemo na prvoj online konferenciji o obrazovanju.
- Savjetnici su i sami producirali e-lekcije te tako bili podrška nastavnicima. Također, savjetnici su ostali podrška i pomoć roditeljima, nastavnicima i ravnateljima koji su im se obraćali upitima, tražeći pomoć jer su domaće zadaće i druga zaduženja ponekad prelazili mjeru - ističe Dubravka Brezak Stamać, koja će sudjelovati na panelu "BACK TO FUTURE: Što donosi škola na daljinu?" uz Zlatka Stića, ravnatelja Prirodoslovne škole Vladimir Prelog u Zagrebu, Ljiljanu Crnković, ravnateljicu XV. gimnazije u Zagrebu, Sanju Petrušić Goldstein, ravnateljicu OŠ “Lauder Hugo Kon” u Zagrebu, te Ivana Plantića, nastavnika OŠ Smokvica s Korčule. .
Ravnateljica AZOO smatra kako je, nastavno na reformu "Škola za život", u popularizaciji digitalne pismenosti nastava na daljinu otvorila pristup neslućenim mogućnostima aktivnoga učenja.
- Ovo je pionirski pothvat u hrvatskom školstvu koji neće umanjiti kreativno znanje ukoliko takvoj nastavi u potpunosti ne prepustimo učenike i nastavnike. Interakcija učenika i nastavnika unutar jednoga redovnoga nastavnog sata je nezamjenjiva jer ona potiče kognitivno, afektivno i psihomotoričko. Ipak, socijalne kompetencije učenika u ovakvoj nastavi (online nastavi) su svedene na minimum jer djelomično pasivno prati nastavni sat i nakon toga se posvećuje domaćim zadaćama i drugim oblicima aktivnosti koje bi poticale njegov rad. Učenici i roditelji se stoga žale na iscrpljujuće obveze - upozorava Brezak Stamać, te zaključuje:
- Očekujemo u lipnju upite vezane uz vrednovanje i ocjenjivanje na kraju školske godine, što će biti vrlo osjetljivo jer su učenici od 11. ožujka 2020. orjentirani prema digitalnim platformama i svojim učiteljima koji su postali mentori u pravom smislu riječi.
Pridružite nam se u srijedu, 20. svibnja u 10 sati!
Sve detalje i program konferencije potražite na www.boljeobrazovanje.hr.
Tema: Bolje obrazovanje 2020.