Davno preminuli rođak koji je ostavio bogatstvo više nije jedini trik kojim se služe prevaranti na internetu.
Lažni e-mail banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu banke jedan je od trikova kojima se prevaranti služe kako bi prikupili podatke o nečijem računu. Takva stranica izgleda kao prava. No na njoj često iskaču “prozori” u kojima traže da se hitno unesu sigurnosni podaci, poput PIN-a. Stranici banke ne smije se pristupiti pomoću poveznice u e-mailu, nego adresu banke treba uvijek sam upisati. Trebaju li iz banke na nešto upozoriti, bit će to porukom kad pristupite svojem online računu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Iz banke neće nikad tražiti da im otkrijete svoj PIN ili lozinku za online bankarstvo niti da uplatite novac na neki račun.
To su neke od uputa iz kampanje osvješćivanja građana o internetskom kriminalu koju su pokrenule 33 europske države i Europska bankarska federacija.
Podatke o računu prevaranti pokušavaju “upecati” i telefonski. Pri tome često traže i da uplatite novac. Primite li neočekivani poziv, zapišite broj i recite da ćete nazvati. Broj može biti lažan pa potražite broj te tvrtke i izravno ga nazovite.
Prevaranti love žrtve i na stranicama za upoznavanje, a kontakt mogu uspostaviti i na društvenim mrežama ili e-mailom. Obično traže privatni razgovor. Poruke su im često nejasne i loše napisane. Mogu tražiti i vaše intimne slike. Nakon što zadobiju povjerenje, tražit će novac, darove ili podatke o računu i karticama.
U investicijskim prevarama nude ulaganje u dionice, kriptovalute, plemenite metale, zemljišta ili energiju. Obećavaju brzu dobit i uvjeravaju u sigurnost investicije. Navode i da je ponuda samo za vas te da je dostupna određeno vrijeme.
Na meti su i tvrtke od kojih se traži hitno plaćanje u inozemstvo ili naplata navodnih računa. Dolje navodimo savjete Europola kako izbjeći prijevare.
-
Svijest o opasnosti je najbolja obrana i treba sve internetske račune redovito provjeravati
-
Svaki dan treba pogledati bankovni račun i odmah prijaviti banci sumnjive promjene
-
Plaćati internetskim bankarstvom treba samo na sigurnim stranicama, a javni Wi-Fi izbjegavati
-
Službenici banke nikad neće telefonom ili mailom tražiti podatke o bankovnom računu klijenta
-
Ako neka internetska ponuda izgleda previše dobro da bi bila istinita, sigurno nije istinita
-
Sve osobne podatke treba čuvati tamo gdje ih nitko nepozvan neće pronaći pa iskoristiti za prijevaru
-
Na društvenim mrežama oprezno dijelite podatke jer s njima mogu stvoriti lažni profil
-
Čim posumnjate da ste izložili prevarantima podatke o bankovnom računu, javite se banci
-
Prijavite policiji svaku sumnju na internetsku prijevaru, čak i ako sami niste moguća žrtva