Planet kojeg su otkrili astronomi u orbiti daleke zvijezde najsličniji je Zemlji od svih koje smo dosad pronašli. Kepler 438b samo je 12 posto veći od Zemlje, a nalazi se u orbiti narančastog patuljka te prima oko 40 posto više sunčeve energije od našeg planeta.
Zbog svoje veličine, vjerojatno se radi o stjenovitom planetu, ali koji je u zoni pogodnoj za život, što znači da bi na njemu moglo biti tekuće vode. Planet je inače od Zemlje udaljen 470 svjetlosnih godina i nalazi se u zviježđu Lira, a njegova godina traje 35 dana.
Za otkriće ovog planeta zadužen je reaktivirani teleskop Kepler, koji je uz njega otkrio još osam planeta. Tri se nalaze u zoni pogodnoj za život.
- Iz Keplerovih analiza i drugih podataka koje imamo, ne znamo imaju li ovi planeti oceane s ribama ili kontinente pune šuma - rekao je za BBC Doug Caldwell iz programa SETI. Dodaje kako znamo samo njihovu veličinu i energiju koju primaju od svoje zvijezde.
Stoga znanstvenici jedva čekaju početak rada telesopa James Webb, koji će naslijediti Hubble te europskog ekstremno velikog teleskopa (ELT) koji se gradi u Čileu. Uz njih će znanstvenici moći analizirati i atmosferu dalekih planeta u potrazi za životom u svemiru.