Milijarder Elon Musk otkrio je u petak kako je njegov plan u kojem bi satelitima cijelom svijetu donijeli internet još ambiciozniji nego se ranije mislilo. Njegov "svemirski internet" trebao bi se protezati i do Marsa, a cijela bi stvar mogla koštati i 10 milijardi dolara.
Musk je pojasnio kako bi ovakav satelitski internet omogućio brzu i povoljnu vezu cijelom svijetu, bez ograničenja zemaljskih žičanih veza.
- Brzina svjetlosti je 40 posto brža u vakuumu svemira nego u optičkim kabelima - rekao je Musk i pojasnio da bi satelitska veza u orbiti mogla pomoći onima koji žive u slabo naseljenim područjima. Osnivač kompanije SpaceX pak ne zaustavlja svoju viziju samo u orbiti našeg planeta već i razmišlja o budućoj koloniji na Marsu.
- Bit će važno da Mars ima globalnu komunikacijsku mrežu kao i Zemlja. Mislim da se to mora napraviti, a ne vidim da netko radi išta na tome - rekao je za Businesweek.
Uz 10 milijardi dolara troška, za pokretanje projekta trebalo bi proći barem pet godina. Vjerojatno će u tom vremenu i dodatno usavršiti rakete koje će biti sposobne za višekratne misije, što bi bilo ključno u cijeni ovog projekta.
Hyperloop ide dalje
U tjednu punom posla, Musk je iznio i novitete o svom drugom ambicioznom projektu. U Teksasu želi napraviti testni poligon za brzi transportni sustav Hyperloop. Na 8 kilometara dugom poligonu testirat će izvedivost linije kojom bi se povezali San Francisco i Los Angeles. Putovanje Hyperloopom trajalo bi pola sata, što je pet sati kraće od trenutne vožnje između dva grada.
Musk je još 2013. iznio planove za Hyperloop, koji bi u osnovi bio izdignuta skoro vakuumska 'cijev'. To bi trebalo smanjiti trenje i omogućiti kapsulama (ili nekom konačnom rješenju) da putuje iznimno visokim brzinama. Sustav je inspiriran pneumatskim cijevima u kojima se kroz zgrade slala pošta, piše Guardian.