Nekoliko godina testiranja trebalo je Googleu da svoje pametne naočale, često percipirane kao gadget budućnosti, "spremi u ladicu" uz obrazloženje da će njihov tržišni boom ipak pričekati razvoj nekog boljeg koncepta . Nedugo nakon toga, jedan od njegovih glavnih konkurenata pokazao je svoju viziju budućnosti koja je koncept naočala-gadgeta vratila u igru.
Microsoftovo predstavljanje Windowsa 10 najviše će se pamtiti po naoko "sporednom glumcu" - holografskim naočalama HoloLens o kojima svijet bruji znatno više nego o novoj verziji popularnog operativnog sustava.
Ovaj futuristički gadget, kada ga stavite na oči, svijet oko vas ispunjava virtualnim holografskim slikama i 3D objektima . Slike koje vam se stvaraju pred očima možete vidjeti samo vi dok ljudi oko vas neće primijetiti ništa neobično, osim samih naočala. Microsoft vas HoloLensom ne pokušava odvesti u drukčiji svijet već prostor oko vas ispuniti svim dobrim stvarima koje može proizvesti vaše računalo. Svi koji nose naočale, uz virtualne holograme, i dalje mogu vidjeti stvaran svijet tako da ne postoji opasnost od padova i zabijanja u zidove.
Mogu pomoći pilotima i liječnicima
HoloLens mogu pratiti vaše pokrete što vam omogućava korištenje gesta rukom za interakciju s 3D objektima . Funkcija je to koja bi osobitu važnost mogla imati kod igranja računalnih igara. Zvuči li vam sve ovo suviše apstraktno pokušat ćemo vam funkcionalnost HoloLensa dokazati praktičnim primjerom.
Novinar Cneta Nick Statt koristio je HoloLens za chat s djelatnicom Microsofta koja je na svom tabletu koristila Skype. Zadatak joj je bio pomoći Nicku da popravi prekidač za svjetlo. Pristupila je kameri HoloLensa kako bi vidjela kroz Nickove oči. Tada je počela crtati dijagrame i strelice u pravcu u kojem je Nick gledao kako bi mu pokazala koje alate i kako koristiti i što treba napraviti s prekidačem. Ovo je dokaz da bi Microsoftove naočale mogle biti korisne, primjerice, za obuku pilota pa čak i pomaganje liječnicima prilikom složenih operacija.
Kao da ste na Marsu...
Potencijal HoloLensa već je prepoznala NASA koja je znanstvenicima omogućila virtualno istraživanje Marsa. Svi podaci koje je prikupio rover Curiosity ubacuju se u softver naočala koje potom u prostoriji projiciraju stanje kakvo je na Marsu. Znanstvenici koji koriste HoloLens mogu se tako međusobno povezati, neovisno gdje se nalaze, i u vrlo realističnom okruženju istraživati Crveni planet.
Iako su Google naočale privremeno suspendirane, činjenica je da Google kao ni brojne druge tehnološke kompanije neće odustati od razvoja prirodnijeg načina za interakciju s tehnologijom oko nas. Misao vodilja svima je svijet gdje geste rukom, 3D slike i hologrami predstavljaju sljedeću generaciju alata za komunikaciju i svega ostalog zbog čega koristimo gadgete i internet.