To je to što me zanima!

Mozak svinje vratili su u život nakon smrti: Mogu li i ljudski?

Zahvaljujući BrainExu, neke stanične i molekularne funkcije u svinjskom mozgu ostale su sačuvane satima nakon smrti, pokazala je studija objavljena u časopisu Nature
Vidi originalni članak

Skupina znanstvenika pod vodstvom profesora Nenada Šestana s američkog Sveučilišta Yale razvila je BrainEx. Riječ je o sustavu koji može zaštiti mozak sisavaca od oštećenja nekoliko sati nakon smrti, javljaju večeras svjetski mediji. 

Zahvaljujući BrainExu, neke funkcije u svinjskom mozgu ostale su sačuvane i satima nakon smrti, pokazala je studija objavljena u časopisu Nature. 

Tijekom eksperimenta, znanstvenici su mozgove nekoliko svinja spojili na sustav koji je u njih pumpao tekućinu koja je predstavljala zamjenu za krv. Mozgu su tako uspjeli vratiti neke osnovne funkcije, ali životinjama ipak nisu vratili svijest.

Osim Nenada Šestana, u istraživanju je sudjelovao još jedan hrvatski znanstvenik, mladi Osječanin dr. Zvonimir Vrselja, koji je zajedno sa Stefanom G. Danieleom prvi autor studije.

- Kroz ovu studiju došli smo do dva glavna zaključka. Prvo, veliki mozak sisavca ima mogućnost povratka cirkulacije i nekih molekularnih i staničnih funkcija nekoliko sati nakon smrti. Naši rezultati ukazuju na to da je smrt stanica i organa proces koji se odvija postupno kroz vrijeme, odnosno nije jedan događaj – pojasnio nam je Nenad Šestan, profesor neuroznanosti, genetike, komparativne medicine i psihijatrije na Yaleu za Jutarnji list.

- Drugo, ovo je novi model u istraživanju mozga i potencijalno drugih organa nakon smrti. Primjenom ove tehnologije potencijalno bismo mogli osmisliti nove terapije za moždani udar i druge bolesti u kojima stanice ljudskog mozga umiru. Međutim, trebamo biti vrlo oprezni, a ne senzacionalni, u interpretaciji naše studije, jer mi još nismo ni blizu te moguće primjene – dodao je Šestan.

Znanstvenici ističu i kako je važna temeljita rasprava o tome treba li ovu tehnologiju primijeniti na ljudskom mozgu. 

- Ako se potencijalno jednog dana primijeni na ljudskom mozgu, onda to treba učiniti po strogim etičkim standardima i pod nadzorom, kaže Šestan. 

Idi na 24sata

Komentari 35

  • 18.04.2019.

    I u cemu je tocno sad tu uspjeh?? Uspjeli su odrzati nekoliko funkcija mozga koje jos nisu odumrle, ali cijeli mozak i svijest ne mogu vratiti nazad u zivot..to su ko price kako su se nekad jaaaako davno spojili neki elementi,misteriozno ozivjeli,pretvorili se u bakterije i tako je nastao zivot..price i bajke..zivot je zivot,smrt je smrt, kad umres nikakvo ozivljavanje vise ne pali, nitko ne zna ni kako je nastao zivot ni sto je nakon smrti

  • gvagec 18.04.2019.

    Svinje će se pozvati na 'priziv savjesti' i nebuju se htijele oživjeti ..........................................

  • GIRIGARI 18.04.2019.

    Čemu? Da mi mozak fercera a tijelo se raspada? Da bi bili besmrtni? To ionako ne bi bilo za gologuziju poput nas. A i nema smisla.

Komentiraj...
Vidi sve komentare