Proteklih desetljeća znanstvenici su stvorili biogoriva iz cijelog niza različitih organizama, no pratila su ih brojna ograničenja. Morala su se rafinirati i spajati s konvencionalnim gorivima kako bi ih mogli točiti u automobile. Sada su znanstvenici sa sveučilišta u Exeteru u velikoj Britaniji genetski modificirali bakteriju E.coli koja proizvodi molekule koje su prilično slične klasičnom dizel gorivu. Bakterija od šećera proizvodi ulje koje bi, ako se proizvodnja poveća, moglo biti alternativa dizelu.
John Love sa sveučilišta u Exeteru objašnjava za BBC kako bi se ovdje radilo o zamjenskom gorivu, a ne nekom novom te da vozači ne bi ni osjetili razliku.
EU želi do 2020. povećati korištenje biogoriva na 10 posto, no često nisu kompatibilna s modernim motorima, dok je kod ove bakterije stvar drukčija. Istraživači, koje je financirao i Shell, uzeli su bakteriju koja obično od šećera proizvodi masnoće i modificirali je da umjesto masnoća proizvodi sintetičke molekule goriva. No, bakterija baš i nije produktivna. Znanstvenici kažu da bi trebalo oko 100 litara bakterija za čajnu žličicu goriva.
- Naš je cilj povećati iskoristivost prije no što počnemo razmišljati o industrijskoj proizvodnji. Planiramo to napraviti u sljedećih tri do pet godina - kaže Love. Znanstvenici će analizirati i mogu li neke druge tvari pretvoriti u gorivo, poput ljudskog ili životinjskog izmeta.