Baterija je pri kraju. Ova poruka i njene razne varijacije vjerojatno su noćna mora svih korisnika pametnih telefona.
Na sajmu u Barceloni nekoliko tvrtki predstavilo je punjače koji bi to mogli promijeniti i osigurati da su naši telefoni uvijek pri struji.
Švedska tvrtka myFC predstavila je punjač koji koristi vodu, a šef tvrtke Bjorn Westerholm kaže kako sve češće moramo puniti uređaje, ali ne želimo biti priključeni uz zidove, piše AFP.
Njegova tvrtka predstavila je prijenosni punjač Powertrekk koji koristi gorive ćelije, a nešto je veći od digitalnog fotoaparata. Da bi uređaj napunio iPhone potrebna mu je samo žličica vode, a uređaj će vodik iz vode pretvoriti u struju, a mobiteli se potom mogu napuniti preko USB-a.
Westerholm kaže kako bi ovo moglo biti zanimljivo za izletnike, vojsku ili humanitarne radnike.
Christian Scheder iz tvrtke XPAL Power predstavio je telefon s baterijom koja bi trebala, tvrdi, trajati 15 godina, ako je telefon isključen. Ako se koristi, trajala bi do dva mjeseca. Telefon bi na tržištu trebao biti već u ožujku, a Scheder kaže kako bi mu dobra primjena bila u kriznim situacijama.
Duracell je pak predstavio PowerMat sustav, podlogu koja izgleda poput manjeg tablet računala. Ona se uključuje u struju, a na njoj se mogu puniti dva mobitela, na kojima je dodatak preko kojeg se pune. Predstavili su i WiCC (Wireless Charging Card) karticu, koja bi izbacila taj dodatak za mobitele te bi se ugrađivala u telefon (iznad baterije), a kompanija je u pregovorima s proizvođačima da se to počne ugrađivati u telefone.
Planiraju svoje podloge za punjenje ugraditi u javnim mjestima, poput lanaca brze prehrane, a sklopili su i ugovor s General Motorsom po kojem će se automobili od 2013. opremati tom podlogom.
Na sajmu je i LG predstavio svoju verziju bežičnog punjača. Uređaj WCD-800 koji izgleda kao dock za telefon, puni uređaj bez utičnice ili žice, a u LG-u, kažu da struja nastaje elektromagnetskom indukcijom. Dok se telefon puno može ga se i koristiti za surfanje ili gledanje TV-a. Uređaj će u prodaju prvo u Koreji, a potom u Sjevernoj Americi u prvoj polovici godine.