Znanstvenici sa Sveučilišta Duke uspjeli su proizvesti električnu energiju dovoljnu za punjenje mobitela iz mikrovalnih signala, a znanstvenici navode da je tehnologija koju su koristili učinkovita poput korištenja solarnih panela.
Koristili su razne metamaterijale, kojima su uspjeli uhvatiti energiju i pretvoriti je za druge namjene. Predviđa se da bi se u budućnosti za proizvodnju energije mogli koristiti satelitski, Wi-Fi ili audio signali. Koristili su vodiče od fiberglasa i bakra na elektroničkoj ploči te su mikrovalove pretvorili u 7,3 V električne energije, što je neznatno više od prosječnog USB punjača za mobitele.
- Ciljamo na najvišu učinkovitost koju možemo postići. Dosad je iskoristivost bila oko 6 do 10 posto, ali s novim dizajnom uspjeli smo poboljšati pretvaranje energije na 37 posto, što je usporedivo sa solarnim ćelijama - kaže Allen Hawkes.
Metamaterijali su umjetni materijali koji pokazuju svojstva koja se ne mogu inače naći u prirodi, piše BBC. Znanstvenici se nadaju da će se u budućnosti ova tehnologija moći ugraditi u mobitele, što bi omogućilo da ih se puni bežično dok se ne koriste. Vjeruju i da bi ovo pomoglo ljudima koji žive u udaljenim područjima bez pristupa električnoj mreži. Tamo bi mogli prikupljati energiju od signala koji proizvode bazne stanice.
- Naš rad prikazuje jednostavan i povoljan pristup prikupljanju elektromagnetske energije. Ljepota ovoga je da za prikupljanje više energije samo treba izgraditi više dijelova - navodi Steven Cummer.