To je to što me zanima!

Mireov pohod: Idemo polako, imamo snage za pokoriti svijet

Mireo je svojom navigacijom postao apsolutni hit u Indiji jer su najtočniji od svih, a na Arapskom poluotoku su potukli i Google točnim i ažurnim uputama za vozače
Vidi originalni članak

S oko 1,2 milijardi ljudi, Indija je zemlja u kojoj vlada popriličan prometni kaos. Prometnu gužvu iskoristila je hrvatska informatička tvrtka Mireo koja je razvila navigacijski software NaviMaps koja je potukla svu konkurenciju i zahvaljujući kojoj vozači u Indiji lakše nalaze svoje adrese.

Traganje za ulicom i točnim kućnim brojem koji se ne nižu po redu, može biti poprilična gnjavaža i traćenje vremena. Tamo vlada popriličan nered i teško je prema ikakvoj logici naći adresu na koju morate nešto dostaviti. To trati vrijeme, a tvrtke imaju velike troškove goriva i ljudi – kaže Grga Ćurković iz Mirea. No s njihovom aplikacijom za pametne telefone, svako će bez problema naći svoje odredište. Aplikacija se pokazala toliko dobrom da bez problema tuče i najveće svjetske konkurente koji su razvili slične aplikacije. Postala je popularna među prijevozničkim tvrtkama čiji se vozači bolje snalaze u prometu pa bitno štede na vremenu, gorivu, ljudstvu...

- S najvećim kartografom u toj zemlji MapmyIndia napravili smo odličan posao te su potpuno prešli na tehnologiju baziranu na našu aplikaciju Genius Maps. Oni daju karte, mi software. U Indiji, gdje je običaj da čitava naselja imaju istu adresu i gdje se tisuće kućnih brojeva nasumično nižu, ovo je bogomdana pomoć. Njihove karte na pametnim telefonima imaju i glasovno navođenje na engleskom, ali i na više indijskih službenih jezika - rekao je.

Dvadesetak informatičara u Mireu bez straha grabi ispred svoga vremena pa su s pričom o svom uspjehu prije desetak godina počeli u Hrvatskoj. I prije Google Mapsa počeli su raditi kartu Hrvatske i na domaćem terenu isprobavati svoju kartu. Do danas su ucrtali skoro svaku ulicu i put. Izračunali su, pritom, da imamo 79.239 kilometara ceste a na njihovim kartama učitano je i 12.999 točaka od posebnog interesa. To su škole, vrtići, bolnice, državne institucije, ali i restorani, benzinske postaje, trgovački centri...

Brze nadogradnje kao ključ uspjeha

Prednost naše karte je i ta, da jednom kad je skinete, više ne morate biti spojeni na internet da bi je koristili. Ona radi i offline, pa nema troškova interneta ili možda roaminga – kaže Ćurković.

U tvrtki, u kojoj je posao više zabava nego napor, kažu da kartu stalno nadograđuju jer mogu pratiti signale svojih MireoFleet uređaja koje koriste mnogi u prijevozničkom poslu. Ako vide da je preko neke tratine prešao zamjetan broj vozila, s velikom sigurnošću znaju da je nedavno tamo niknula cesta. Tako da su mnogo pouzdaniji od drugih karata jer odmah provjeravaju je li zaista na tom dijelu nešto asfaltirano i brzo nadograđuju svoju kartu.

- S istim kartama pokrili smo 102 zemlje svijeta. Nedavno smo poslove dobili i u Dubaiju u Arapskim Emiratima i u Rijadu i Dammamu u Saudijskoj Arabiji.

Davor Višnjić/Pixsell

- Dubai se naveliko priprema za Expo 2020. Do tada žele postati najinformatiziraniji grad na svijetu. Svojim su građanima htjeli ponuditi besplatnu navigaciju koje će im biti ujedno i pouzdan servis o tome gdje su gužve, koje su ceste zatvorene zbog radova, postoje li obilaznice... - kaže i Joe Lasić, marketinški menadžer Mirea. Posao su sklopili nedavno i dobrano su iznenadili naručitelje aplikacije jer se ona u startu pokazala iznimno pouzdana. U tom su poslu potukli i moćni Google jer su se pokazali pouzdanijima. Tajna je u tome što se Mireo povezao s lokalnim cestarima, policijom, vatrogascima i drugim servisnim službama pa i od njih dobivaju podatke o prometu.

- U Rijadu je posebna priča što rade podzemnu željeznicu pa je grad veliko gradilište. Svakodnevno se zatvaraju ceste i preusmjeruje promet a naša aplikacija u minutu daje točne podatke što se na cestama događa i to bi trebalo smanjiti prometnu gužvu – pojašnjava Lasić. Njihove aplikacije do sada su se pokazale toliko pouzdane da su ih i u Appleovoj trgovini aplikacija izbacili na listu najtraženijih.

- Imamo snage pokoriti cijeli svijet, ali idemo polako. Znanja imamo i ne natječemo se izravno s najvećim svjetskim igračima jer njihove navigacije rade dok su spojene na internet, a naše rade bez interneta.Tako da se ne tučemo za to tržište - kaže Ćurković.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • Helij_1 27.11.2014.

    kupio sam Dont panic (imam je vec oko godinu dana) i jako sam zadovoljan. Točna je .. još sam si stavio glas Pervana da malo baljezga.

  • 27.11.2014.

    Jednom je imao, nije bila pouzdana za RH, prošlo je od toga nekoliko godina,pozdravljam uspjeh,možda jednom dođe na red,sad koristim Sygic i prezadovoljan sam ...

  • Ovca009 26.11.2014.

    Ja niti znam mireo, nit znam njihov softwer. Ja volim Garmin. Ali, samo naprijed decki!

Komentiraj...
Vidi sve komentare