Merkati jedni druge prepoznaju po glasu odnosno zvuku koji ispuštaju, pokazalo je istraživanje Sveučilišta Zürich u Švicarskoj. Znanstvenici su snimili glasanje merkata, a zatim pustili snimku istog merkata najprije na jednom mjestu, a potom na drugom. Nakon što su čuli isti glas na različitim područjima, merkati su se zbunili, što je znak da raspoznaju glas jer i sami "znaju" da je fizički nemoguće da merkat u tako kratkom razdoblju prijeđe s jednog mjesta na drugo.
- Glas je bitan faktor u koheziji grupe i pomaže merkatima u raspoznavanju gdje je tko u grupi. Oni također koriste glasove kako bi izbjegli dominantne članove grupe ili one merkate koji su bolji tragači za hranom. Merkati imaju individualizirane odnose jedni s drugima zbog čega moraju koordinirati aktivnosti u skupini - ističe voditelj istraživanja Simon Townsend.
Merkati su samo jedna vrsta životinja, od sisavaca do osa, koja može raspoznati druge pripadnike svoje vrste. Različite vrste sisavaca koriste iste mehanizme u mozgu za identifikaciju glasa, tvrdi Townsend.