Mars je nekad imao atmosferu poput Zemljine zbog koje su na površini postojali oceani u kojima se razvijao život. Nestala je zbog solarnih vjetrova koji su odnijeli ione izazivajući eroziju atmosfere malo po malo.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ilustracija nestanka atmosfere
Nakon što je NASA na Marsu nedavno pronašla dokaze o manjim količinama tekuće vode koje je u prošlosti bilo znatno više, sada je jasno da je atmosfera mogla omogućiti zadržavanje većih količina vode na površini planeta.
- Pogledamo li Mars danas, to je hladan i suh planet. Što se zapravo dogodilo? - upitao se glavni istraživač Michael Myer dodavši da je moglo doći do smrzavanja planeta, pretvaranja u stijene, udara asteroida, kometa ili
solarnog vjetra
koji je uništio atmosferu.
- Kako bi odgovorili na ovo pitanje, na Mars smo poslali misiju MAVEN - napomenuo je Myer.
Solarni vjetrovi koji su vjerojatno uništili Marsovu atmosferu potječu s našeg Sunca. S obzirom da smo im izloženi i mi na Zemlji, znanstvenici se pitaju može li se isto dogoditi i našem planetu , mogu li vjetrovi uništiti i našu atmosferu, oceane i život?
Znanstvenik misije Maven David Brain kaže kako je to moguće:
- Zemlja gubi atomske čestice , ali ima veliki magnetni štit pa čestice iz naše atmosferu mogu eventualno "izletjeti" samo oko polarnih regija. No, dugo bi vremena trebalo proći da se našoj atmosferi uistinu nanese šteta.
- Kad bi se Zemljino magnetno polje ugasilo, naš bi se planet ohladio, zapravo, postao bi "veći Mars" - upozorio je Brain.