Državna smotra učeničkog zadrugarstva koja se tradicionalno održava već 31 godinu, ove se jeseni održala u Vinkovcima. Sudjelovalo je više od 100 učeničkih zadruga koje su izlagale originalne i kreativne radove, a škole domaćini bili su OŠ "Matija Gubec“ iz Jarmine i Poljoprivredna šumarska škola u Vinkovcima.
- Proteklih dana u Vinkovcima imali ste cijelu Hrvatsku na dlanu, ali i goste iz inozemstva. Našu velika zadrugarska obitelj broji 601 učeničku zadrugu - govori nam Dragica Benčik, predsjednica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, koja je uz Agenciju za odgoj i obrazovanje glavni organizator smotre.
Učeničko zadrugarstvo koncept je koji nas podsjeća na naše bake.
- Sve je to nekakva nostalgija za nekim prošlim vremenima, ali je to sigurno baština duše - kaže Dragica koja smatra kako ni jedna tehnologija ne može zamijeniti dječju želju, smijeh i veselje kada naprave nešto svojim rukama.
Ovakav događaj sigurno ovisi o kreativnosti i volji učitelja koji pojedine stvari trebaju voditi u pravom smjeru, ali upravo dječja kreacija zadruge čini onim što jesu. To su pokazali i na brojnim štandovima.
- Učenici su postali pravi mali poduzetnici, ali kroz zadrugarstvo stječu i pojedine motoričke vještine, matematičku i financijsku pismenost te usavršavaju komunikaciju što je danas odlično jer je jako malo stvari u obrazovnom sustavu gdje su djeca kreatori i sukreatori - objašnjava Dragica Benčik koja tvrdi za su učeničke zadruge rasadnici znanja.
Uz to, u ovim aktivnostima može se pronaći bilo koje dijete, te je zadruga mjesto u kojemu se sve razlike prihvaćaju.
- Iznimno se ponosimo jer na smotri sudjeluju Centri za odgoj i obrazovanje. To su djeca s većim teškoćama u razvoju koji isto tako prezentiraju svoje proizvode s kojima su na županijskim smotrama bili izvrsni. Vrlo sam svjesna kako ta djeca ne mogu sudjelovati, na primjer, na natjecanju iz matematike, ali dajmo im priliku da sudjeluju u onome što mogu, a ovo mogu i to je prekrasno.- govori Dragica Benčik cija je učenička zadruga Fijolica iz Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec na županijskom natjecanju osvojila prvo mjesto.
Učenicko zadrugarstvo u Hrvatskoj ima dugu povijest i tradiciju, i jedna takva smotra koncept je budućnosti jer učenici idu na sajmove gdje vide je li njihov proizvod preskup, nedostaje li mu što, trebaju li nešto nadograditi ili od njega odustati.
Dragica Benčik se nada kako će se zadrugarstvu posvetiti više pažnje jer, po njoj, ne postoji bolji model u obrazovanju učenja poduzetništva od učeničkog zadrugarstva.
Zadovoljstvo o projektu ne skrivaju ni učenice kreativnih radionice koje nose crno žutu kombinaciju u kojima izgledaju kao pcelice.
NAKIT ZA PRINCEZU
Učenicka zadruga Zvončica na smotru je došla iz OŠ Zvonka Cara u Crikvenici te su učenice Una Marija Odžic i Elena Martinović predstavljale predmete koju su učenici izradili pod mentorstvom učiteljice Ivane Dužević. Zadruga koja sada postoji već 19 godina ima četiri sekcije- likovno grafičku, keramičku, kreativne Zvončice i Zvončići. Glavna inspiracija bila im je princeza Klotilda Marija od Sachsena po kojoj je prvi crikvenički hotel dobio ime.
- Mi za princezu izrađujemo nakit, prstenje koje je napravljeno od žice, naušnice od žica i perlice, te medaljone za koje smo slike ili lijepili i printali ili ih radili na grafickoj preši - kažu nam ponosne učenice na predmete koje su izradile.
PčELIN PELUD PROTIV STRESA
Učenicka zadruga Sveti Josip iz Katoličke osnovne škole u Požegi predstavila se s čajevima od šipka i mente koji dolaze iz njihovog školskog vrta, pčelinjim peludom za koji nam kažu da je odličan protiv stresa, svijećama od voska te melemom od pčelinjeg voska.
- Predmete koje predstavljamo na smotri uglavnom su prirodni pčelini proizvodi - kaže učenica Barbara Bušić te nadodaje kako velike zasluge u zadruzi imaju mentorica Žana Kajinić i ravnatelj osnovne škole Frano Barišić.
KRAVATE S PRIMORSKIM MOTIVIMA
Državnu smotru učeničkih zadruga posjetila je i Trgovačka i tekstilna škola iz Rijeke čija je prva srednjoškolska zadruga u Primorsko-goranskoj županiji predstavljala kravate s motivima primorske baštine koje su učenici sami izvezli.
- Kravate su napravljene od satena, a primorski motivi se vežu posebnim koncem - objasnile su učenice Liliana Mrkela i Marina Čulina koje su na smotru došle pod vodstvom profesorice Diane Kurilić.