To je to što me zanima!

Majka iz Hrvatske u šoku: 'Ti klinci zarađuju više od mene...'

U poljskim Katowicama prvi vikend ožujka okupio je tisuće fanova igre Couter-Strike Global Offensive, a naša novinarka povela je sina da uživo vidi natjecanje...
Vidi originalni članak

Ovo je kao Hrvatska na svjetskom prvenstvu, Ence je bio totalni autsajder, a došli su do samog finala. Ne mogu vjerovati, govori mi uzbuđeno 14-godišnji sin kroz nabrijano navijanje gotovo 10.000 ljudi u prekrasnoj sportskoj dvorani Spodek u poljskim Katowicama. Astralis je ipak bio prejak za Ence koji su bili ljubimci publike od početka, no nijedan tim u svijetu zasad nema odgovor na sabranu i fokusiranu igru Danaca. Ogromni pokal, ali i brdo novca od nagrade (budžet je bio milijun dolara za natjecatelje) zasluženo je otišao u ruke petorice 20-godišnjaka...


Ne govorim o sportu, već o gamingu, i to je ozbiljan biznis. Ako i nisam dosad na to obraćala pažnju, više ne sumnjam u to, nakon vikenda provedenog na Majoru (svjetsko finale) u CSGO-u (za ljude u ostatku svemira, jedna od inačica gaming pucačine Counter-Strike). Kao neosviješteni roditelj-pratitelj višegodišnjeg fana igre koja ima više od 11,5 milijuna registriranih igrača koji su dosad odigrali 276 milijuna sati, ostala sam impresionirana viđenim. 

U petak poslije podne, nakon desetak sati vožnje autobusom od Zagreba preko Beča, tinejdžer i ja smo se našli u Spodeku s tisućama mladih (pritom mislim na mlade od 15 do 25, pa i mlađih) iz cijele Europe. Igrala su se četvrtfinala i već je bilo teško pronaći mjesto u dvorani. 

- Ovo neću nikad zaboraviti! - ponavljao je moj tinejdžer koji je navijao za Ence, ali i druge autsajdere, Ninjas in Pijamas, koji ipak ničim nisu mogli parirati nedodirljivom Astralisu u četvrtfinalu. I kako sam tri dana slušala mog sina koji detaljno analizira svaki tim (povijest i matematiku nikad nije tako naučio!), psihološki i privatno profilira svakog igrača, nabrijava atmosferu, objašnjava pravila igre u kojoj teroristi moraju postaviti bombu, protuteroristi je pronaći, a pobjeđuje tim koji pobije onaj drugi, uživjela sam se u spektakl.

Žestoka borba između Navija i Encea u polufinalu bila je prava igra živaca. Navi, u kojem zajedno igraju Ukrajinci i Rusi, očito neopterećeni političkom situacijom u realnom životu, bio je jedan od očekivanih finalista. Tvrda, nemilosrdna pucačina, strategija temeljena na dimnim bombama i probojem, svi ozbiljni fanovi htjeli su ih u finalu s Astralisom. No sreća je ovaj put bila na strani Finaca Encea. Prvu rundu su izgubili, no sljedeću su uspjeli izjednačiti sa čak 6-12 za Navi, te im oteti i sljedeću.

Dvorana je proključala, a ja sam se divila impresivnoj organizacijskoj razini i količini novca uloženoj u pucačinu kojom se zabavljaju tinejdžeri.

Dvorana u kojoj je svaki dan bilo desetak tisuća ljudi, bila je opremljena pozornicom s video-zidovima od desetak metara, light show i vatrene senzacije dostojne Eurosonga, publiku je snimala najveća dron-kamera koju sam ikad vidjela, a pult s tehničarima bio je ozbiljniji od onih na stadionskim koncertima (tehnička savršenost, naravno, već odavno je standard na ovakvim događanjima). I na toj pozornici smješteni su timovi, sa svake strane petorica ne starija od 25 godina, smješteni iza kompjutera na vrlo skupim gejmerskim foteljama. 

Publika uživo prati igru na dva video-zida, a sve glasom prate profesionalni komentatori. Svaki korak u igri popraćen je frenetičnim navijanjem, urlicima, skakanjem sa stolaca, bljeskanjem posebno osmišljenih narukvica, light-showom i plesom velikih maskota. 

Svaki detalj je savršeno ispeglan. Svaki tim ima posebno dizajnirane majice, video-najave i digitalni posteri tretiraju ih kao superheroje, a popratni program uključuje cjelodnevni program i analize igara iz studija uz tri profesionalna komentatora, kao i dvoje novinara koji se javljaju s "terena", iz dvorane, gdje prate igrače.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ulaznice su se po običaju nabavljale mjesecima unaprijed, a u Katowicama, gradu blizu granice sa Češkom od otprilike 350.000 stanovnika smještaj u centru nije se mogao naći dva tjedna prije finala. S obzirom da razgovaramo o ipak konzervativnijoj europskoj Poljskoj, nije bilo previše zamaskiranih fanova, ali sva pravila gaming kulture bila su ispoštivana. 

Sve što vole mladi (gejmeri)

Ponuda hrane i pića u prostoru izvan dvorane je noćna mora svakog roditelja, od hot-dogova, tacosa, čokoladica, gaziranih i energetskih pića, do "zapiekanki", velikih komada kruha zapečenih sa sirom i gljivama. Senfa i kečapa u izobilju. Štandovi s majicama, gaming opremom i acessoirsima, boxovi s igricama za kraćenje vremena između borbi, standardni je popratni vašar ovih događanja. Brojni redovi i gužve nisu iz takta izbacivali standardno nezainteresirane gejmere. Na to su sigurno utjecali i brojni volonteri, zaštitari, vratari koji su pazili da se strogo poštuje red. 

Da, gaming je već dugo ozbiljna industrija, jedna od najozbiljnijih u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Counter-Strike je na tržište izašao 1999. i otad je postao svjetski rasprodana franšiza, a nije ni među prvim najjačim svjetskim igrama. Spektakli na ovoj razini u SAD-u se organiziraju i za programerska natjecanja, a kamoli ne za multiplay igre koje donose milijunske zarade.

Iako se igrači iz Hrvatske još nisu probili do najvećih natjecanja, Nikola Kovač (22) iz BiH, u CSGO svijetu poznat kao Niko, član FaZe Clana, trenutno je treći igrač u svijetu. 

Kao roditelja iz ere dinosaura, vjerojatno me najviše plaši nepoznavanje terena u kojem moje dijete pliva kao riba. Recimo, užasavaju me najave da bi na tržište mogla izaći igra koja otvoreno podržava seksualno nasilje, a s druge strane, bez sumnje, ovo je sadašnjost naše i njihove budućnosti. Već su počele pripreme za sljedeći CSGO Major. 

Idi na 24sata

Komentari 125

  • najiram 10 08.03.2019.

    još jedna od ljudskuh gluposti...milijune sati potrošili ni za što ...takvima treba hranu naplatiti kruh 100 kuna i ostale namirnice...to je ludilo kao i ono u babilonu kad su svi napuhavali mjehure od sapunice...propala zbog toga cijela civilizacija....

  • Ivan_8102 08.03.2019.

    Gaming je u moje doba bio zabava, u zadnjih desetak+ godina je postao ogroman biznis i netko tko igra CS normalno da će pogledati turnir u nečemu što njega zanima dok će netko drugi gledati real barcelona ili tursku seriju tako da bez osuđivanja molim jer svatko ima svoju zabavu. Nemojte biti kao moja baba koja na sve što njoj ne paše kaže "bolje bi im bilo da su išli posaditi dva krumpira" :D

  • crotenkista 08.03.2019.

    superman1978: Tebi igrači koji igraju profesionalci isto ovisni. Tu si se malo zaletio. Oni od toga žive i rade i zarađuju novce.

Komentiraj...
Vidi sve komentare