Sve manja i jeftinija snažna računala nalazimo u sve raznolikijim predmetima, a Natan Linder, student s MIT-a vjeruje kako će jedno takvo umetnuto u grlo obične svjetiljke zajedno s projektorom i kamerom stvoriti novu vrstu sučelja. Time bi praktično omogućio da svaka površina postane jednostavan ekran osjetljiv na dodir.
Projekt na kojem radi s kolegama na MIT-u nazvali su LuminAR, a sustav može prepoznati kada i gdje se prst ili ruka nalaze unutar slike koju projiciraju. Opisuju ga sustavom za proširenu stvarnost (Augmented Reality), poput naočala ili aplikacija za mobitele, jer nekom predmetu daje potpuno novu funkciju, piše Technology Review.
Maleni sustav s kamerom, projektorom i softverom koji projicira sliku na internet se povezuje preko WiFi veze. To mu je potrebno jer se neke značajke prototipa, poput prepoznavanja objekata, temelje na softveru koji se pokreće 'u oblaku'.
Linder kaže kako se veseli svim mogućim primjenama ovakvog uređaja u rukama raznih inženjera ili dizajnera, a vjeruje da se može koristiti u bilo kojem kreativnom poslu. On je sam isprobao ovaj uređaj i za video pozive kao na Skypeu, samo što je sliku pozivatelja projicirao na zid.
Prototip uređaja inače koristi Qualcommov procesor koji se može naći u mobitelima, a znanstvenici eksperimentiraju s raznim verzijama operativnih sustava. Trenutno rade samo na verziji koja će se moći umetnuti u bilo koju svjetiljku umjesto klasične žarulje.