Oni koji se boje igala i injekcija mogli bi uskoro s puno manje straha ići liječniku zahvaljujući novom uređaju koji razvijaju znanstvenici s MIT-a. Uređaj koristi aktuator Lorentzove sile kako bi stvorio mlaz koji se može prilagođavati i pod visokim pritiskom uštrcati pod kožu na različite dubine.
Tehnologije za davanje lijekova bez igala nisu nove, no imale su svoja ograničenja. Tako su nikotinski flasteri ograničeni veličinom molekula koje mogu proći kroz pore, a uređaji slični ovom s MIT-a imali su ograničenje u tome što su odjednom izbacili istu količinu lijeka na istu dubinu.
Ovaj uređaj može se programirati kako bi izbacio različite doze lijekova i na različitu dubinu pod kožu.
- Ako moramo cijepiti dijete, nećemo trebati isti pritisak kako bi se probila koža kao i kod odraslog čovjeka - pojašnjava Catherine Hogan.
Istraživači kažu da je prednost i što će smanjiti broj ozljeda liječnika i medicinskih sestara. Procjene su kako se u SAD-u oko 385.000 zdravstvenih radnika slučajno ubode svake godine. Velika prednost ovakvog načina davanja lijekova je i za dijabetičare koji si svaki dan moraju davati inzulin, a injekcija bez igle mogla bi i smanjiti strahove ljudi. Znanstvenici rade i na verziji uređaja koja će moći lijekove u praškastom obliku uštrcati slično kao i tekućine.