Sezona skijanja, jednako kao i sezona ljetnih godišnjih odmora, u pravilu znači odlazak na duži put i prijevoz brda prtljage. Oni koji nemaju automobil s dovoljno velikim prtljažnikom tom problemu mogu doskočiti korištenjem krovnih kutija, koje udvostručuju, pa čak i utrostručuju raspoloživi prostor za prtljagu. No kako je to kod većine stvari koje se naknadno montiraju na automobil, i pri odabiru krovnih kutija treba biti oprezan. To je pokazao i nedavni test proveden u suradnji nekih europskih autoklubova. Testirali su, između ostaloga, kvalitetu izrade, vodonepropusnost, izdržljivost pri niskim temperaturama, realni kapacitet kutije, montažu, utovar, stabilnost pri kočenju, izbjegavanju prepreke i gradskom crash testu pri 30 kilometara na sat.
Testirano je osam kutija, a odličnu ocjenu dobila je samo jedna. Pokazalo se kako Thule nije bez razloga najpoznatija marka u ovom području jer upravo je njihova kutija ostvarila najbolji rezultat. Kutije Hapro Traxer 6.6 i Kamei 510 ocijenjene su kao vrlo dobre. Najniža ocjena, dovoljan, pripala je modelu Jetbag 70 Premium, kojem su pri crash testu puknuli stražnji držači.
Sve u svemu, sigurnost kutija je uglavnom na dobroj razini, a činjenica da niti jedan model nije prošao s najlošijom ocjenom govori da niti s jednom kutijom nećete u potpunosti promašiti. Ipak, i ovdje se istinitim pokazuje pravilo da kvaliteta košta. Naime, najbolje ocijenjeni model je i najskuplji. Kako su detaljno prošli svi modeli, vidljivo je u tablici. Ocjene su po njemačkome modelu - što niže, to bolje.
Pogrešno korištenje kutije rizik je za sigurnost, a i povećava potrošnju goriva
1. Prije kupnje detaljno provjerite odgovara li kutija vašim potrebama
2. Sadržaj kutije mora uvijek biti pažljivo poslagan i osiguran
3. Prilikom pakiranja pazite na dopušteno opterećenje krova auta
4. Pri vožnji s krovnom kutijom mijenja se ponašanje automobila
5. Zbog visine automobil postaje osjetljiviji na bočne udare vjetra
6. Lošija aerodinamika povećava potrošnju - praznu kutiju skinite