Biometrijske tehnologije su u usponu. Policije i osiguranja danas mogu identificirati ljude brže i preciznije nego ikad prije. To je omogućeno elektronskim snimanjem podataka poput otisaka prstiju ili uzoraka zjenice oka.
Novi korak u razvoju ovih tehnologija je napredak u promjeru uspješnog očitanja i
identificiranja osobe uz pomoć skeniranja oka
. Znanstvenici s američkog Sveučilišta Carnegie Mellon demonstrirali su ovaj uspjeh impresivnim testom skeniranja šarenica oka vozača. I to s retrovizora! Tim koji radi na razvoju ove tehnologije tvrdi da su usavršili prepoznavanje i povećali doseg do čak
12 metara
, prenosi
IFL Science
.
Procjenjuje se da će se na taj način pojačati sigurnost, a da će istovremeno proces provjere biti puno jednostavniji i manje nametljiv. Mjereći fizičke karakteristike pojedinaca s udaljenosti nestaje potreba za dodatnim komadima opreme koje moramo nositi sa sobom ili pamtiti i ukucavati komplicirane lozinke.
No, kako svaka priča ima više strana, tako će sigurno biti i određenih izazova i opasnosti od ugrožavanja privatnosti. Mnogi se protive snimanju i arhiviranju tolikih podataka o pojedincima, a uvijek postoji i strah od
hakiranja i zloporabe podataka
.
Istraživanja pokazuju da bi ljudi radije čekali dulje u redu za sigurnosnu provjeru, nego pristali da im se cijelo tijelo skenira i ti podaci arhiviraju.
- Ne sviđa mi se da me neki udaljeni stroj skenira. Želim da postoji neka interakcija mene i sustava koji će me motriti, izjavio je jedan od sudionika istraživanja.
No, u proces sve šireg korištenja biometrijskih mjera sigurnosti tehnološki je svijet već krenuo. Nove serije naprednih mobitela uključuju i otključavanje uređaja otiskom prsta, a moguće je da to uskoro bude i skeniranjem zjenice oka.
U Europskoj uniji daljinsko skeniranje oka zasad
nije legalno
jer prema EU zakonima pojedinac mora biti informiran kada ga se skenira za sigurnosnu provjeru. Također, ova tehnologija zasad još nije 100-postotno točna svaki put što se krši i s EU Zakonom o zaštiti podataka. Dakle, još je dalek put do primjene, no tehnologija je već tu.