To je to što me zanima!

Kinezi krenuli na tamnu stranu Mjeseca, a ponijeli su i krumpir

Najveći izazov bit će uspostava komunikacije s tamnom stranom Mjeseca koja nije u dometu izravnih signala. Sonda Chang'e-4 nosi i 'mini biosferu' s biljkama kako bi testirali fotosintezu na Mjesecu
Vidi originalni članak

Kina je je u subotu rano ujutro, po lokalnom vremenu, lansirala novu svemirsku sondu i krenula na iznimno ambicioznu misju kojom žele osvojiti tamnu stranu Mjeseca

Ukoliko misija bude uspješna označila bi prvi put da su ljudi stigli na tamnu stranu Mjeseca koja je grublje konfiguracije od vidljive strane Mjeseca. 

Sonda Chang'e-4 lansirana je s lansirnog poligona Xichang na jugozapadu Kine.

Neki stručnjaci procjenjuju da će sondi trebati 14 dana do odredišta. Drugi kažu da će trebati i do 27 dana.

Najveći izazov bit će uspostava komunikacije s tamnom stranom Mjeseca koja nije u dometu izravnih signala i nevidljiva je sa Zemlje, kaže profesor Ouyang Ziyuan iz Kineske akademije znanosti, glavni zannstvenik projekta kineskog istraživanja Mjeseca.

"Bit ćemo kao da smo gluhi i slijepi", kaže on.

Sonda ima i spremnik težak 3 kilograma u kojem nosi krumpir i biljku talijin uročnjak kako bi na Mjesecu testirali 'mini biosferu', odnosno proučavali disanje biljaka i fotosintezu na Mjesecu, prenosi BBC.

Kina je u svibnju lansirala satelit Queqiao koji će prenositi informacije između Zemlje i buduće sonde.

Chang'e 4 trebao bi sletjeti u blizini južnog pola Mjeseca otkuda će započeti istraživanje.

Sonda nosi sjemenje za eksperiment uzgoja povrća u zatvorenim uvjetima na površini Mjeseca.

Kina ima ambiciozni svemirski program koji uključuje slijetanje rovera na Mars do 2020., izgradnju vlastite svemirske stanice do 2022. i slanje istraživačke misije na Jupiter do 2029.

Idi na 24sata

Komentari 34

  • vjaceslav 10.12.2018.

    u mjesećevu orbitu ulazi sutra, 11. prosinca, a spuštanje je predviđeno 3. siječnja 2019. komunikacijski satelit queqiao postavljen je u L(agrange)2 točku sustava zemlja-mjesec. jedna od zadaća change'e 4 je priprema za spuštanje kineskih astronauta na mjesec predviđeno za 2030. godinu, plus ispitivanje mogućnosti za izgradnju baze upravo u blizini južnog pola.

  • Satna 08.12.2018.

    Kaki signal jel nebi trebali koristit ko sto ovi koriste tehnologiju do marsa bice teze doc do signala cc a ovi na marsu imaju i live hahahahaha

  • vjaceslav 08.12.2018.

    zbog toga što mjesec, zahvaljujući svojoj putanji koja nije u ravnini ekliptike, štiti zemlju od udara tijela koje nisu zaustavili jupiter i njegova vojska satelita, površina mu je krater do kratera, a jedan "South Pole–Aitken basin", je među najvećim u sunčevu sustavu. da nije bilo mjeseca taj bi krater danas bio na zemlji :-)

Komentiraj...
Vidi sve komentare