Kineska lunarna sonda vratila se na Zemlju s prvim uzorcima s neistražene daleke strane Mjeseca, piše BBC. Chang'e-6 sletio je u utorak u pustinju unutarnje Mongolije, nakon gotovo dvomjesečne misije koja je bila prepuna rizika. Znanstvenici željno iščekuju Chang’e-6 jer bi uzorci mogli odgovoriti na ključna pitanja o tome kako nastaju planeti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kina je jedina zemlja koja je sletjela na suprotnu stranu Mjeseca, već je to učinila 2019. Daleku stranu, koja je okrenuta od Zemlje, tehnički je teško dosegnuti zbog udaljenosti i teškog terena golemih kratera i malo ravnih površina.
Znanstvenici su zainteresirani za ovu manje istraženu stranu jer se nadaju da bi mogla sadržavati tragove leda, koji se može sakupljati za vodu, kisik i vodik. Misija Chang'e-6 izvor je ponosa za naciju koja je pojačala svoje misije na Mjesec, privlačeći pozornost svog rivala, SAD-a. Državni mediji prikazali su kako dužnosnici postavljaju kinesku zastavu odmah nakon što je kapsula Chang’e-6 sletjela u pustinju unutarnje Mongolije.
Kineski predsjednik Xi Jinping nazvao je kako bi čestitao onima u zapovjednom centru misije Chang’e-6. G. Xi je rekao kako se nada da mogu nastaviti s istraživanjem dubokog svemira i "dostizanjem novih visina u otkrivanju misterija svemira... kako bi koristili čovječanstvu i unaprijedili naciju".
Chang’e-6 poletio je iz svemirskog centra početkom svibnja, a nekoliko tjedana kasnije uspješno je sletio na krater blizu Mjesečevog južnog pola. Njegova misija je trajala 53 dana. Sonda će biti poslana u Peking i tamo će biti preuzeti uzorci, javlja državna televizija CCTV.
Ovo je šesta kineska misija na Mjesec, a druga na suprotnu stranu. Sonda je dobila ime po božici mjeseca Chang'e u kineskoj mitologiji. Sonda je koristila bušilicu i robotsku ruku da pokupi tlo i kamenje, snimila je nekoliko fotografija površine i postavila kinesku zastavu. Peking je u proteklom desetljeću uložio ogromne resurse u svoj svemirski program u nastojanju da sustigne i SAD i Rusiju.
Cilj mu je poslati misiju s posadom na Mjesec do 2030. i planira s vremenom izgraditi bazu na južnom polu Mjeseca. SAD također planira vratiti astronaute na Mjesec do 2026. svojom misijom Artemis 3.
Analitičari vjeruju da se sljedeća svemirska utrka neće odnositi samo na slanje ljudi na Mjesec, bit će riječ o tome tko može preuzeti svoje pravo i kontrolirati lunarne resurse.