To je to što me zanima!

Kineska postaja pada početkom travnja, ali još ne znaju gdje

Dijelovi svemirske postaje Tiangong-1, kojom pune dvije godine ne upravljaju ljudi, uskoro će ući u atmosferu Zemlje. Prema informacijama Europske svemirske agencije, krhotine bi mogle pasti i na površinu Zemlje
Vidi originalni članak

Kineska svemirska postaja Tiangong-1 koja je u ožujku 2016. radi tehničkog kvara izgubila svaki kontakt s posadom na Zemlji početkom travnja bi trebala trebala skončati svoj pad kroz orbitu, javlja Cnet. Iako će većina objekta do ulaska u orbitu izgorjeti, krhotine letjelice teške čak 9 tona, prema izračunima, mogli bi se raspršiti i po Zemlji. 

Ne zna se gdje će se srušiti dijelovi letjelice

Tiangong-1, prva kineska svemirska stanica lansirana je u svemir 2011. godine s ciljem ispitivanja razvoja većeg kompleksa modularnih svemirskih stanica. Originalni cilj postaje bio je postavljanje veće orbitalne stanice u svemiru, međutim, postaja sa Zemlje pune dvije godine nema nikakvu kontrolu nad letjelicom koja sada, potencijalno, predstavlja prijetnju.

USPJEH Kina lansirala tri astronauta u orbitu, cilj postaja Tiangong

Sličan scenarij viđen je 1979. godine u Australiji

Prema projekciji Europske svemirske agencije koja je objavljena u utorak, ulazak stanice u Zemljinu orbitu mogao bi se dogoditi između 29. ožujka i 9. travnja. Agencija je objavila i  kako nije moguće napraviti detaljniju procjenu kada će točno postaja ući u Zemljinu orbitu, kao ni koliko ostataka letjelice bi kroz atmosferu moglo doći do površine Zemlje. 

- Ni 7 sati prije nego krhotine letjelice uđu u Zemljinu orbitu mi zapravo nećemo znati točnu lokaciju gdje će se iste srušiti - kazao je Daniel Scuka iz Europske svemirske agencije.

Tech Kinezi su na modul Tiangong 1 poslali i prvu astronautkinju

Scenarij kojeg je opisao Scuka itekako podsjeća na letjelicu Skylab koja se 1979. godine srušila, također uslijed kvara. Raspršeni dijelovi letjelice tada su pali na nenaseljeno područje u Australiji. Tada, srećom, nitko nije ozlijeđen.

 

Idi na 24sata

Komentari 29

  • tico2 07.03.2018.

    Nek padne na Sabor ako nije problem

  • mrTrobec 07.03.2018.

    Da bar padne u Čakovec tamo ima dosta skupljača sekundarnih sirovina da zarade malo na rijetkim metalima

  • Tarzanova mama 07.03.2018.

    Mozda na sabor padne nikad neznas

Komentiraj...
Vidi sve komentare