Kineska svemirska postaja Tiangong-1 koja je u ožujku 2016. radi tehničkog kvara izgubila svaki kontakt s posadom na Zemlji početkom travnja bi trebala trebala skončati svoj pad kroz orbitu, javlja Cnet. Iako će većina objekta do ulaska u orbitu izgorjeti, krhotine letjelice teške čak 9 tona, prema izračunima, mogli bi se raspršiti i po Zemlji.
Ne zna se gdje će se srušiti dijelovi letjelice
Tiangong-1, prva kineska svemirska stanica lansirana je u svemir 2011. godine s ciljem ispitivanja razvoja većeg kompleksa modularnih svemirskih stanica. Originalni cilj postaje bio je postavljanje veće orbitalne stanice u svemiru, međutim, postaja sa Zemlje pune dvije godine nema nikakvu kontrolu nad letjelicom koja sada, potencijalno, predstavlja prijetnju.
Sličan scenarij viđen je 1979. godine u Australiji
Prema projekciji Europske svemirske agencije koja je objavljena u utorak, ulazak stanice u Zemljinu orbitu mogao bi se dogoditi između 29. ožujka i 9. travnja. Agencija je objavila i kako nije moguće napraviti detaljniju procjenu kada će točno postaja ući u Zemljinu orbitu, kao ni koliko ostataka letjelice bi kroz atmosferu moglo doći do površine Zemlje.
- Ni 7 sati prije nego krhotine letjelice uđu u Zemljinu orbitu mi zapravo nećemo znati točnu lokaciju gdje će se iste srušiti - kazao je Daniel Scuka iz Europske svemirske agencije.
Scenarij kojeg je opisao Scuka itekako podsjeća na letjelicu Skylab koja se 1979. godine srušila, također uslijed kvara. Raspršeni dijelovi letjelice tada su pali na nenaseljeno područje u Australiji. Tada, srećom, nitko nije ozlijeđen.