Kina želi izgraditi međunarodnu bazu na Mjesecu, i to najvjerojatnije koristeći tehnologiju 3D printanja, objavili su iz u ponedjeljak iz kineske svemirske agencije. Početkom prosinca Kinezi su lansirali lunarni modul Chang'e-4 s roverom Yutu-2, koji je 3. siječnja sletio na tamnu stranu Mjeseca.
Po prikupljene uzorke planiraju otići krajem godine. U planu imaju još četiri misije, a pritom im je cilj testirati opremu za izgradnju baze na Mjesecu, najavio je Wu Yanhua, zamjenik šefa svemirskog programa za istraživanje Mjeseca.
- Kina, Sjedinjene Države, Rusija i Europa su u pregovorima treba li sagraditi istraživačku bazu ili stanicu na Mjesecu - izjavio je Wu.
Letjelica Chang'e-4 na tamnu stranu Mjeseca je iskrcala rover, sondu i spremnik s krumpirom i biljku talijin uročnjak kako bi na Mjesecu testirali 'mini biosferu', odnosno proučavali disanje biljaka i fotosintezu.
Kineska državna novinska agencija u ponedjeljak je objavila da je u toj mini biosferi posađen pamuk.
- Ovo će biti prvi put da možemo istražiti tamnu stranu, proučiti formiranje satelita i njegovu starost - objasnili su iz kineske svemirske agencije.
Prema postojećem rasporedu, Kinezi planiraju Chang'e-5 misijom do kraja godine otići po prikupljene uzorke, a nakon toga će Chang'e-6 prikupiti uzorke s Mjesečevog južnog pola.
Uslijedit će Chang'e-7 sa zadatkom opsežnog istraživanja južnog pola, koji uključuje topografiju, sastav materijala i okruženje. Konačno, misija Chang'e-8 će testirati tehnologiju i obaviti preliminarna istraživanja za međunarodni projekt baze na Mjesecu, najavio je Wu.