Ekstremne poplave duž obala mogle bi postati mnogo učestalije ako razina mora nastavi rasti u nekoliko sljedećih desetljeća, pokazuje novo istraživanje, prenosi The Verge.
Znanstvenici predviđaju da bi razina mora do 2030. godine mogla porasti za oko deset centimetara. To će biti dovoljno da se učestalost poplava udvostruči u mnogim dijelovima svijeta, a u tropskim bi se područjima uvećala za čak 25 puta.
Za zajednice i ekosustave u tim područjima posljedice će, slažu se znanstvenici, biti katastrofične. Razina mora trenutno se godišnje diže za oko 3 milimetra. Iako se to možda ne čini velikim, čovječanstvo već osjeća posljedice više razine vode i erodirajućih obala, piše The Verge.
Cijela naseljena područja već su godinama izložena sve učestalijim poplavama koje su posljedica globalnog zatopljavanja, a to će se samo nastaviti i povećati, a posljedice će biti sve gore i gore.
Površina mora raste, objašnjavaju znanstvenici, jer ugljični dioksid i ostali plinovi uzrokuju rast temperatura koje pak tope led. Nastala voda utječe u svjetske oceane. Sve dok se u atmosferu ispuštaju opasni plinovi, tako dugo će rast visina mora. Prema trenutnim procjenama, površina mora će do 2050. godine narasti između 10 i 20 centimetara, a do 2100. godine između 30 i 210 centimetara što zaista zvuči kataklizmično.