Ako u nekom dalekom sunčevu sustavu živi inteligenta vrsta, možda bismo je mogli otkriti preko tehnologije koju koriste, tvrde stručnjaci.
Baš kao što i oko Zemlje kruži mreža satelita koja stalno raste, planet nastanjen izvanzemaljskom civilizacijom bi također mogao biti okružen letjelicama koje odašilju svoje signale.
U takozvanom Clarkovom pojasu, koji je ime dobio u čast piscu znanstvene fantastike Arthuru C. Clarkeu, sateliti se nalaze u geostacionarnoj orbiti udaljeni više od 35.400 kilometara od površine Zemlje.
Clarkeov pojas još uvijek ima premalo satelita da bi se mogao uočiti iz velike daljine.
Oko dvije trećine naših satelita pozicionirani su u nižoj orbiti, preblizu Zemljinoj površini. Međutim, kako broj satelita raste velikom brzinom, znanstvenici tvrde da bi oni već do 2200. godine mogli postati vidljivi iz drugih sustava.
Tako bi, smatraju stručnjaci, misije koje su trenutno usmjerene na pronalaženje egzoplaneta i njihovih mjeseca možda mogli pronaći upravo ovakvu vrstu dokaza o postojanju drugih vrsta.
-Moramo držati oči otvorene, u slučaju da primijetimo takve tragove u podacima - izjavio je Hector Socas sa španjolskog Instituta za astrofiziku za Daily Mail.
To vrijedi i obrnuto, pa bi Clarkeov pojas drugim inteligentnim vrstama mogao otkriti postojanje ljudske civilizacije na Zemlji.
- U tom kontekstu, eksponencijalni rast naših satelita mogao bi postati signal na temelju kojeg bi nas mogle uočiti druge vrste, svidjelo se to nama ili ne. To je nešto što svakako treba imati na umu - dodao je Socas.
Iako ideja o izvanzemaljskom Clarkeovom pojasu zvuči malo nategnuto, ali kada ste već u potrazi za egzoplanetima, onda treba biti otvoren i obratiti pažnju za ovakvu vrstu tragova.
- Čini se malo vjerojatnim, ali ništa nas ne košta da bacimo pogled - kaže Socas.
- To je kao kad igraš loto. Znaš da su male šanse da si dobio, ali svejedno ćeš provjeriti koji su brojevi izvučeni - zaključuje.