Odabir kvalitetnog prozora tek je dio priče o energetskoj učinkovitosti. Velik problem u hladnim klimama predstavlja neželjeni gubitak topline i vlaga u prostoru. Upravo su Jelušići svoje široko i važno istraživanje na temu prozora i započeli s pitanjem zašto se u prostoru javlja vlaga i kako se može spriječiti?
Izolacija prozora
Prozori su najčešće najhladnije površine u prostoriji, stoga će se kondenzacija najprije javiti na prozorskom staklu. Naime, dobra izolacija prozora za sobom može povući i problem vlage u prostoru pa može doći do pojave kondenzacije i plijesni na zidovima ukoliko se ne poštuju neke od zakonitost gradnje. Lošija izolacija od prije 30-tak godina dozvoljavala je prirodno (i ne uvijek željeno) prozračivanje - kroz pukotine je ulazio hladan, suhi zrak, a izlazio topao i vlažan. Današnja tehnologija i usmjerenost na zadržavanje topline u prostorijama, ugradnja izolacijskih stakala, izolacijskih materijala, parnih brana i slično zapravo rezultira zarobljavanjem vlage u našim dnevnim prostorima.To može imati ozbiljne posljedice na zdravlje ukućana, stoga obavezno redovito prozračujte prostorije otvaranjem svih prozora na 5-10 minuta. Tako ćete izmijeniti zrak, ali nećete znatno rashladiti prostor
Vrsta stolarije
Prije konačne odluke o vrsti stolarije, Jelušići su razmatrali razne opcije: drvo, drvo-aluminij, plastika, aluminij. Odlučili su se za stolariju drvo-aluminij. "Drvo je prirodni materijal koji diše. Sam po sebi je topao. Aluminij će s vanjske strane produžiti dugotrajnost stolarije, jer je puno otporniji na atmosferilije od drveta", objasnio je Marko njihov odabir te nastavio: "Drvo je materijal koji ''radi'', odnosno steže se i skuplja, savija pod utjecajem hladnoće i sunca. Mi smo odabrali lamelirano drvo, kontrolirane kvalitete."
Odabir proizvođača
Obzirom da danas postoje potpuno nove vrste premaza za stolariju, održavanje je jednostavnije nego prije. Proizvođači će preporučiti način održavanja prozora kako bi njihov životni vijek bio što duži. Važno je držati se tih uputa.
Većina će dati prednost hrvatskom proizvodu pod uvjetom razumnog omjera kvalitete i cijene. Zadatak može biti teži nego što se čini, priznaje Marko Jelušić: "Tim više što neki proizvođači, osobito domaći, nemaju sve podatke o karakteristikama vlastite stolarije. Kontaktirali smo 10-tak proizvođača, što domaćih, što stranih. Ako smo imali prilike, otišli smo u tvornicu i na licu mjesta vidjeli proizvodnju. Naglašavam da je to najbolji način uvida u kvalitetu i da su se proizvođači trudili pokazat nam što više od proizvodnje."
Kvalitetna ugradnja
Kako smo već spomenuli u prethodnim člancima, za kvalitetu prozora bitan je izbor materijala za okvir i kvalitetan izbor ostakljenja, ali i kvalitetna ugradnja samog prozora. Loša i neispravna ugradnja može znatno pokvariti termičke karakteristike i zrakotijesnost. Marko ima svježe iskustvo: "Stolarija se može ugraditi prije ili nakon žbukanja, prije ili nakon termoizolacije, s razmacima između zidova i stolarije više od 2 cm, sa šarafima i pjenom. Opcija je više, a najispravniji način je ugradnja stolarije prije žbukanja, s tzv. RAL ugradnjom, koja je direktno odgovorna za vrlo dobre koeficijente prolaza topline. Obavezno stolariju odmah zaštitite nakon ugradnje od mehaničkih udaraca i kasnijih radova."
Renata Jelušić napomenula je sljedeće: "Roletne kutije mogu biti hladni most i najčešće se postavljaju odmah uz prozor i stvarno budu hladni most. Kako bi se to spriječilo, veličina zidarskog otvora i postavljanje izolacije nad prozorom mora se napraviti tako da se izbjegne hladni most. Nije dovoljna samo unutarnja izolacija kutije."
Ostakljenje, posebice za niskoenergetske i pasivne kuće je široka tema, a vezano uz dvoslojno i troslojno staklo stručnjaci imaju različita mišljenja. Stoga ćemo u sljedećim člancima razmotriti prednosti i mane IZO-stakla.