Naša galaksija, Mliječna staza, dom je za najmanje 100 milijardi planeta, a vjerojatno i puno više njih, zaključak je studije astronoma s Caltecha. Do svoje procjene došli su analizirajući zvijezdu Kepler-32 uz koju su otkrili planete za koje kažu da predstavljaju veliku većinu svih planeta u našoj galaksiji. To je i idealan primjer na kojem mogu istraživati kako su oni nastali.
- To je zapanjujuć broj, kada krenete razmišljati o njemu - kaže Jonathan Swift koji je jedan od vodećih autora studije. Dodaje kako u biti na svaku zvijezdu dolazi i jedan planet.
Kao i znanstvenici s Caltecha, i drugi su astronomi došli do slične procjene, ali ovo je prvi put da se ona temelji na proučavanju sustava oko crvenih patuljaka, kojih ima tri četvrtine u galaksiji. Koristeći teleskop Kepler otkrili su da oko ove zvijezde kruži pet planeta (ranije se znalo za samo dva) te analizirali ove podatke sa sličnim sustavima. Tako su došli do svoje, kako kažu, konzervativne procjene.
Sustavi poput ovog Kepler-32 bitno se razlikuju od našeg. Crveni patuljci manji su i hladniji od našeg Sunca, a Kepler-32 ima čak duplo manju masu i promjer, piše NASA.